Sądecczyzna: Policja kontroluje ludzi na kwarantannie. Oto efekt kontroli…

Sądecczyzna: Policja kontroluje ludzi na kwarantannie. Oto efekt kontroli…

Na Sądecczyźnie nie odnotowano żadnego przypadku łamania zasad przez osoby objęte kwarantanną. Z informacji przekazanych przez służby prasowe sądeckiej policji wynika, że sprawdzani przynajmniej raz na dobę mieszkańcy regionu respektują rygory izolacji.

W związku z pandemią osoby z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem przechodzące chorobę łagodnie, zdrowi, którzy mieli kontakt z przypadkiem potwierdzonym, a także wszyscy wracający do kraju z zagranicy powinni odbyć w swoich domach dwutygodniową kwarantannę.

To, czy się do tego stosują przynajmniej raz na dobę kontroluje Policja. Sprawdzane jest, czy konkretna osoba znajduje się pod wskazanym adresem. Odbywa się to najczęściej za pośrednictwem telefonu i podczas wizyt  funkcjonariuszy, których celem jest także sprawdzenie, czy osoby objęte kwarantanną nie potrzebują pomocy. Gdyby tak się stało, natychmiast informowane są odpowiednie służby.

Wizyta funkcjonariuszy to tylko jedna z form sprawdzenia, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej zasad. Policjanci zbierają informacje na ten temat na wiele różnych sposobów. Niezależnie od przepisów prawnych, wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży. Nie dochowując jej zasad, mogą w pośredni sposób przyczynić się nawet do czyjejś śmierci – mówi asp. Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu

Raport sądeckiej Policji napawa optymizmem. Od ponad tygodnia w naszym powiecie nie odnotowano wykroczeń w tej kwestii w stosunku do innych powiatów w naszym kraju, gdzie takie sytuacje niestety miały miejsce.

Osobom objętym kwarantanną, które nie stosują się do zasad grozi kara grzywny w wysokości do pięciu tysięcy złotych. Kara pieniężna to jednak nie wszystko.

W sytuacji, gdyby funkcjonariusze nie zastali osoby objętej kwarantanną pod wskazanym adresem, mogą podjąć czynności w sprawie o wykroczenie z art. 116 Kodeksu Wykroczeń dotyczące nieprzestrzegania przez osobę podejrzaną o chorobę zakaźną, odpowiednich nakazów i zakazów związanych z izolacją. W takim przypadku kara grzywny wynosi 500 złotych, jednak w zależności od okoliczności, gdyby sprawa została skierowana do sądu, nawet do 5 tysięcy złotych.

Niezależnie od podjęcia czynności w sprawie o wykroczenie, policjanci przekazują informacje o nieprzestrzeganiu zasad kwarantanny do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć na taką osobę grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Zebrane w takiej sprawie materiały, w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, policjanci będą przekazywać do prokuratury. Wówczas, w zależności od okoliczności działania osoby objętej kwarantanną, taka sytuacja będzie analizowana pod kątem popełnienia przestępstwa  z art. 161 kodeksu karnego, który mówi o narażeniu innej osoby na zarażenie. Za takie przestępstwo grozi kara do roku więzienia.

– informuje asp. Iwona Grzebyk-Dulak

328 PRZYPADKÓW NARUSZENIA KWARANTANNY W POLSCE. KARĘ ZA NARUSZENIE RYGORU PODNIESIONO DO 30 TYS. ZŁ

 

Osoby na kwarantannie dostaną aplikację na telefon. Będą miały obowiązek przesyłania swoich selfie

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama