Osoby na kwarantannie dostaną aplikację na telefon. Będą miały obowiązek przesyłania swoich selfie

W czwartek pierwsi Polacy objęci kwarantanną otrzymali dedykowaną im aplikację na smartfon. Aplikacja nazywa się „Kwarantanna domowa”  i umożliwia osobie poddanej izolacji potwierdzenie, że rzeczywiście jest w odosobnieniu.

Renault2

Każdego dnia  osoby, które zainstalowały i aktywowały aplikację otrzymają jednego lub kilka SMS-ów z poleceniem wykonania i wysłania selfie.

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać z zaskoczenia. Idea jest dokładnie taka sama, jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji” – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski dodając, że aplikacja korzysta z usług geolokalizacji oraz systemu porównywania twarzy.

Ktoś, kto dostanie SMS z prośbą o wykonanie selfie będzie miał na to 20 minut czasu. Później dostanie wiadomość przypomninającą. Jeśli na nią nie odpowie - będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.Kwarantannie domowej poddawane są Polacy wracający z zagranicy oraz ludzie, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Mają zakaz opuszczania miejsca odosobnienia, za którego złamanie grozi mandat do 5 tys. zł.

źródło: PAP

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.