Polacy na Ukrainie będą mieć polską Wigilię

Będzie tradycyjny barszcz z uszkami, pierogi, piernik, kutia, biały obrus, a pod nim sianko. Pod choinką będzie moc prezentów. Już jutro prezenty od Polaków zawiezie do Gminy Jakuszyńskiej na Ukrainie Iwona Romaniak z Fundacji Bratnia Dusza. Wigilia odbędzie się w piątek, 15 grudnia. Skorzystają z niej polskie rodziny mieszkające za Bugiem.  

wsb3

- Już jutro jedziemy na Ukrainę. To przedłużenie akcji "Szybka pomoc dla Polonii w Gminie Jakuszyńskiej". W zeszłym miesiącu przekazywaliśmy prezenty od sądeczan mieszkającym na Ukrainie Polakom: odzież, środki czystości, obuwie, no i oczywiście najcenniejszy dar, czyli godło Polki, które przekazał nam prezydent Nowego Sącza - mówi Iwona Romaniak, prezes Fundacji Bratnia Dusza.

- Mieszkający na Ukrainie Polacy proszą nas o pamięć. Spotkałam się w Ksawerówce z panią, która sprawuje pieczę nad Polakami. Wzięła mnie za ręce i ze łzami w oczach spytała: pani Iwono, dlaczego wy o nas zapomnieliście? Popłakałam się i powiedziałam, że nie zapomnieliśmy, tylko nie wiedzieliśmy, że was tutaj jest aż tylu. Kiedy rozmawiałam z tymi ludźmi, czułam ich żal do nas.My tu żyjemy w dobrobycie, a oni potrzebują naszej pomocy. Poznaliśmy warunki, w jakich żyją Polacy, zawieźliśmy im dary. Chcemy pomagać dalej. 

Polacy, z którymi Iwona Romaniak ma kontakt podczas swoich wyjazdów na Ukrainę, mówią, że pamiętają nasz kraj i nasze tradycje, pamiętają święta, jednak ich dzieci już świąt nie obchodzą. Nie wiedzą nawet, jak wygląda polska wigilia, gdyż na jej organizację nie ma ani czasu, ani pieniędzy. Polacy żyją na Ukrainie w bardzo ciężkich warunkach.

-Dlatego bardzo spontanicznie podjęłam decyzję: pojadę i zrobię wam tę wigilię. Jedziemy już jutro i zawozimy cały bus darów. Oczywiście odzież, obuwie i inne rzeczy, które nadal są im potrzebne, ale wieziemy także 200 prezentów mikołajowych dla dzieci.  Każdemu dziecku chcemy dać paczkę. Mamy ponad 150 opłatków, podzielimy się ze wszystkimi - dodaje Iwona Romaniak.

-Nie ma chyba nic cenniejszego, jak dać innym siebie, swój czas i serce. Pokażmy naszym rodakom, że jesteśmy z nimi chociaż sercem, choć ciałem daleko. 

Z wigilii skorzysta 70 polskich rodzin mieszkających w Gminie Jakuszyńskiej, na Podolu, na dawnych terenach Polski. Dziś jest to centralna Ukraina. Wigilia będzie organizowana w małej wiosce założonej przez Polaka. Nie ma tam asfaltu, do wioski prowadzi leśna droga. Wszyscy spotkają się w niewielkim domu kultury na wspólnej wigilii.

Fundacja Bratnia Dusza zwraca się z prośbą o przekazywanie datków finansowych na transport darów na Ukrainę.

-Mamy jeszcze dwa busy z darami do zawiezienia, chcemy jechać w styczniu - mówi Iwona Romaniak.

konto:
Bank Spółdzielczy Muszyna – Krynica-Zdrój
nr konta: 13 8802 0002 2002 2003 5295 0001

Czytaj również:

Dary serca oraz polskie godło pojadą do Polaków na Ukrainie

Fot. Ilustracyjne - UM Krynica - Zdrój.  

GLINIK

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.