Dary serca oraz polskie godło pojadą do Polaków na Ukrainie

Dary serca oraz polskie godło pojadą do Polaków na Ukrainie

Do do północy trwało składanie i segregowanie darów, które sądeczanie przynieśli w ramach zbiórki dla mieszkających na Ukrainie Polaków. Nowosądeckie Centrum Informacji Turystycznej niemal po brzegi wypełniło się darami serca. Już w najbliższy weekend trafią one do polskich rodzin. 

– Sądeczanie zrobili coś niesamowitego. Minęły dwa tygodnie, a mamy tyle darów, że nie wiemy, gdzie to wszystko pomieścić. Jest wszystko, o co prosiliśmy. Są leki, ubrania dla dzieci, chemia, środki higieniczne. Każda kolejna akcja cieszy się coraz większą popularnością. Nie sądziłam, że przez dwa tygodnie jesteśmy w stanie aż tyle zebrać. Dziękuję darczyńcom z całego serca, wszystkim tym, którzy przynieśli choć drobne rzeczy – mówi Iwona Romaniak, prezes Fundacji Bratnia Dusza, głównego organizatora zbiórki.

Okazało się jednak, iż darów jest tak dużo, że potrzebny jest dodatkowy transport.

– W tej chwili mamy 250 zł na koncie. Nie mamy jak zapłacić za transport. Musimy wysłać trzy busy, na razie wysyłamy jeden. Pozostałe wyślemy bez płacenia, poprosimy o terminową fakturę. Darów jest mnóstwo. Apel do państwa: jeśli ktoś może dofinansować ten transport, przekazać paliwo lub jechać z nami i przekazać dary, oczywiście może. Bardzo proszę o pomoc, sama tego nie przeskoczę. Z wami zrobię wszystko – dodaje Iwona Romaniak.

Dary pojadą jutro do 70 polskich rodzin w Gminie Jakuszyńskiej.

-Będą tam obchodzić Święto Niepodległości Polski, jesteśmy na te urochystości zaproszeni. Zostanie także odsłonięta tablica polskiego pisarza Piotra Dębowskiego. Nasi rodacy uczą się w prywatnej sali w mieszkaniu jednej z kobiet języka polskiego. Poprosili nas o godło Polski – dodaje Iwona Romaniak.

Godło przekazał wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

– Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom, za to że tak wiele serca włożyli w tę akcję. To kolejny dowód na to, że jeżeli jest zaangażowanie, jeśli są ludzie, to może bardzo wiele zrobić. Te akcje się udają. Pokazujemy, że w naszym mieście mieszkają ludzie z wielkim sercem, które można okazać rodakom na Ukrainie. Oni wyglądają naszego zainteresowania i troski. Staramy się je w miarę okazywać. Trudno chyba wyobrazić sobie lepszy sposób na świętowanie Święta Niepodległości, niż wyjazd z tymi darami oraz wręczenie białego orła naszej polskiej społeczności, która mieszka na Ukrainie. To wyraz naszej łączności z nimi – mówi wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

-Na pewno będą łzy wzruszenia i gorące podziękowania. To jest niesamowity dar prosto z serca, pokazujący naszą polskość i pamięć o rodakach – dodaje Iwona Romaniak.W zbiórkę zaangażowali się m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Barcicach.

– Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję. Jesteśmy bardzo wdzięczni, zwłaszcza rodzicom, którzy jak zwykle okazali ogrom serca i przekazali dary. Rzeczy są zarówno nowe jak i używane, wszystko co, było potrzebne, zostało przekazane. W naszej szkole działa klub wolontariatu. Uczniowie bardzo chętnie pomagają – mówi Jadwiga Szewczyk – Kiełbasa, nauczycielka ze szkoły w Barcicach.

– Akcje takie są potrzebne, bo młodzież ma świadomość, że nie wszędzie jest kolorowo i nie każdy żyje w dobrobycie – dodaje Jadwiga Szewczyk – Kiełbasa.

Fot. Agnieszka Małecka 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.