Polacy błędnie śpiewają słowa Hymnu Polski. MSWIA interweniuje

Polacy błędnie śpiewają słowa Hymnu Polski. MSWIA interweniuje

MSWiA wydało poradnik zatytułowany „Hymn Polski”. 40- stronicowa publikacja powstała po to, by nauczyć Polaków śpiewać poprawnie Mazurek Dąbrowskiego. 

Wydawać, by się mogło, że Hymn Polski jest przez Polaków tak samo znany jak imię i nazwisko. Nic bardziej mylnego!

Wychodząc naprzeciw temu problemowi MSWIA stworzyło poradnik zawierający informacje, które pomogą zrozumieć znaczenie słów Hymnu i poznać jego historię. Znajdują się w nim także zapisy nutowe oraz wskazówki dotyczące zachowania podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu.

20 lipca 1797 roku pierwszy raz publicznie zabrzmiała Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która wbrew narzucanym zakazom pomogła Polakom przetrwać czasy rozbiorów i podtrzymywała ducha walki o Niepodległość. 130 lat później – 26 lutego 1927 roku Minister Spraw Wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski wydał okólnik, w którym ogłoszono tę pieśń, nazywaną również Mazurkiem Dąbrowskiego, naszym Hymnem Narodowym. Tak jak nasza Ojczyzna ma on historię pełną dramatycznych zwrotów Śpiewając słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” mamy powody do dumy…-napisał w poradniku Mariusz Błaszczak- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Jeden z rozdziałów jest poświęcony najczęściej popełnianym błędom. Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd, zaczęto śpiewać póki zamiast  kiedy my żyjemy.

W drugiej zwrotce Pieśni Legionów, w hymnie jest to zwrotka trzecia, Józef Wybicki  błędnie zapisał nazwisko Czarnecki, poprawnie brzmi ono Czarniecki.

Kolejnym błędem jest śpiewanie w trzeciej zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu wrócił się/ rzucił się/ rzucim się przez morze.  W poprawnej wersji naszego hymnu ten wers brzmi: wrócim się przez morze.

W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Wiele osób śpiewa: Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany, zamiast: Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany.

Poradnik pt. „Hymn Polski” można pobrać na stronie www.policja.pl.

Źródło: www.policja.pl
Fot. Starostwo Powiatowe Nowy Sącz

Share on twitter
Share on facebook