Pokazy dawnego drukarstwa, drzeworytu i pieczęci miasta Nowego Sącza

Pokazy dawnego drukarstwa, drzeworytu i pieczęci miasta Nowego Sącza

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na pokazy dawnego drukarstwa, drzeworytu i pieczęci miasta Nowego Sącza realizowane w ramach wystawy „Dzieje miasta Nowego Sącza – 730. rocznica lokacji”.

12 listopada 2022 r.
godz. 10.00 – 15.00
Dom Gotycki
ul. Lwowska 3

Prowadzenie – Tadeusz Grajpel

Wstęp bezpłatny

***

Tadeusz Grajpel, ur. w roku 1955, mieszka w Końskich w woj. świętokrzyskim, tam też stworzył i prowadzi autorską Pracownię Badań i Edukacji Historycznej.

Od 20 lat zajmuje się odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Wykonał rekonstrukcję prasy drukarskiej Gutenberga oraz replik około stu klocków drzeworytniczych, głównie średniowiecznych i renesansowych. Odtwarzanie tych obiektów wiąże się z badaniami z zakresu historii kultury, tworzeniem kopii dla wielu muzeów, wreszcie z prowadzonymi na szeroką skalę zajęciami edukacyjnymi. Prowadzi wykłady, warsztaty i pokazy dla muzeów, uczelni, bibliotek, szkół, nauczycieli, bierze udział w wielu przedsięwzięciach otwartych, popularyzujących wiedzę historyczną.

Współpracuje m.in. z: Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Muzeum Historii Katowic, Centrum Nauki Kopernik, Ossolineum, Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich, Małopolskim Instytutem Kultury, Krakowskim Biurem Festiwalowym i wieloma innymi. Prowadzi zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, UMCS, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i UJK w Kielcach.

Uczestniczy w wielu przedsięwzięciach na terenie Krakowa jako miejsca związanego z początkami polskiej książki drukowanej. Należy do Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego oraz, co ceni sobie szczególnie, Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą orderu Białego Kruka w Krakowie.

 

 

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama