Podstawą kosztorysu inwestorskiego jest projekt domu

Podstawą kosztorysu inwestorskiego jest projekt domu

Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Kosztorys inwestorski to bardzo ważny dokument, który pozwala na dokładne określenie kosztów związanych z budową domu. Dzięki niemu inwestor wie na jakie koszty się przygotować, może je na bieżąco kontrolować na każdym etapie budowy i może mieć pewność, że nie przekroczy wyznaczonego budżetu, a budowa przebiegnie zgodnie z planem.

Podstawą kosztorysu inwestorskiego jest projekt domu. Bez niego niemożliwe byłoby dokładne oszacowanie kosztów. Projekt powinien być wykonany przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w projektowaniu domów.

Projekt domu może być zamówiony u architekta (projekt indywidualny) lub zakupiony jako projekt gotowy. W zależności od wyboru różna jest cena projektu. Na stronach internetowych można znaleźć gotowe projekty domów, których średnia cena brutto to 3000-5000 zł. W takich projektach – mimo, iż są one gotowe – można wprowadzać indywidualne zmiany, ale trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami (ich wysokość zależy od skali i rodzaju wprowadzanych zmian).

Po podjęciu decyzji o wyborze projektu, warto zdecydować się na wykonanie kosztorysu inwestorskiego, najlepiej przez doświadczonego fachowca z praktyką, takiego jak kosztorysant lub kierownik budowy. Część gotowych projektów oferowanych na rynku zawiera tzw. ślepy kosztorys (zestawienie materiałów i prac), który znacznie ułatwia wykonanie kosztorysu inwestorskiego. Warto pamiętać, że kosztorys inwestorski powinien być dokładny i realny, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków podczas budowy.

Podczas sporządzania kosztorysu inwestorskiego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim trzeba uwzględnić materiał z jakiego będą wykonane ściany. Można zdecydować się np. na drewno (szkielet lub bal), beton komórkowy lub pustak ceramiczny. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Należy też określić wielkość domu oraz jego układ pomieszczeń. Oczywiście im większy dom, tym większe koszty. W kosztorysie należy uwzględnić także stolarkę (okna, drzwi, bramę garażową) oraz wykończenie wewnętrzne i zewnętrzne budynku. Do podstawowych elementów wykończeniowych należą m.in. farby, tapety, tynki, materiały elewacyjne oraz pokrycie dachu.

Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Warto pamiętać, że kosztorys inwestorski obejmuje nie tylko prace budowlane i instalacyjne. Trzeba uwzględnić także koszty związane z wykonaniem lub zakupem projektu, adaptacją projektu (jeżeli został wybrany projekt gotowy) oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę, a także uwzględnić koszty związane z przyłączem energetycznym, wodociągowym i kanalizacyjnym. Wówczas otrzymamy rzeczywiste całkowite koszty inwestycji. Warto pamiętać również o kosztach związanych z ogrodzeniem, bramą wjazdową i zagospodarowaniem działki (ogrodem).

Warto w kosztorysie inwestorskim uwzględnić margines na nieprzewidziane wydatki. Zwykle wynosi on około 10-15% całości kosztów. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której – już podczas budowy zorientujemy się, iż zabraknie nam funduszy na wykonanie niektórych prac.

Kosztorys inwestorski to bardzo ważny dokument, który pozwala na dokładne oszacowanie kosztów związanych z budową domu. Dzięki niemu inwestor może mieć pewność, że jego inwestycja będzie zrealizowana zgodnie z planem, a nieprzewidziane wydatki będą minimalne. Należy pamiętać o dokładnym i realnym oszacowaniu kosztów oraz uwzględnianiu wszystkich czynników, które mają wpływ na budowę domu.

 Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

Reklama