Podróż w czasie autobusem, czyli 70 lat sądeckiego MPK

Podróż w czasie autobusem, czyli 70 lat sądeckiego MPK

W  sądeckim Ratuszu uroczyście obchodzono jubileusz 70- lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Nowym Sączu. Uhonorowano wszystkich zasłużonych przez lata pracowników firmy i wspominano najciekawsze momenty z historii. Przed ratuszem sądeczanie mogli podziwiać autobusy, którymi jeździli ich dziadkowie, rodzice i oni sami w dzieciństwie oraz najnowszy elektryczny model, który wprowadzany jest do ruchu.

70 lat temu pierwszy autobus MPK wyruszył w kurs po sądeckich drogach. Był to biało-niebieski Ford V8. Standardy jakie oferowano klientom z biegiem czasu się zmieniały, drewniane ławki zmieniły się w wygodne fotele, a „dziadek” był zastępowany kolejnymi nowym modelami autobusów.

– Obecnie realizujemy duży projekt wraz z naszym partnerem gminą Stary Sącz. Nabywamy trzydzieści autobusów. Przetarg jest już rozstrzygnięty. Rozpoczynamy również zakup dwóch nowych elektrycznych autobusów, a w przyszłości planujemy pozyskać kolejne (…).  W związku z budową mostu na rzece Dunajec jako połączenie zastępcze urządziliśmy komunikację kolejową, która wbrew obawom cieszy się dużą popularnością. Szynobus wozi dziennie 10 tysięcy pasażerów – mówił Andrzej Górski, prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

 

Firma zatrudnia obecnie 250 pracowników, w tym 150 kierowców. Obsługuje 50 km linii komunikacyjnej. Dysponuje 80 pojazdami, które rocznie przewożą 14 mln pasażerów. MPK wozi też mieszkańców Starego Sącza oraz gmin: Nawojowa, Kamionka Wielka i Podegrodzie. Jak poinformował Andrzej Górski – finalizowane są także rozmowy o wprowadzeniu kursów do gminy Łącko i Łukowica.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.