Pod koniec tygodnia na granicy zachodniej i południowej możliwe nowe rygory. Negatywny wynik testu albo kwarantanna

Pod koniec tygodnia na granicy zachodniej i południowej możliwe nowe rygory. Negatywny wynik testu albo kwarantanna

Myślimy o wprowadzeniu zasady negatywnego testu przy wjeździe do Polski jeszcze pod koniec tego tygodnia, prawdopodobnie będzie ona dotyczyła południowej i zachodniej granicy Polski – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski był pytany w TVN24 o plany związane z obowiązkiem posiadania negatywnego wyniku testu w przypadku przyjazdu do Polski z zagranicy, czy bez tego obywatel nie będzie mógł wrócić do Polski. „Będzie mógł, tylko będzie musiał wpaść na kwarantannę po prostu” – wyjaśnił minister. Zaznaczył, że negatywny wynik nie będzie przepustką dla powrotu do kraju, ale przepustką dla zwolnienia z kwarantanny.

Zapytany został też o termin wprowadzenia tej zasady. „Myślimy, żeby zrobić to jeszcze w tym tygodniu, pod koniec. Chcemy dopracować szczegóły regulacyjnie” – powiedział.

Celujemy w końcówkę tygodnia, ale teraz nie potrafię powiedzieć, czy to będzie poniedziałek, piątek, sobota. Pewnie to będzie końcówka tygodnia, poinformujemy publicznie wszystkich” – zastrzegł.

Zaznaczył, że służby też do tego będą musiały się przygotować, bo to będzie się wiązało na przykład z działaniami Straży Granicznej.

Straż graniczna deklaruje, że potrzebuje mniej więcej 48 godzin, żeby dojść do takiej zdolności operacyjnej na poszczególnych punktach granicznych. Więc myślę, że pod koniec tygodnia to stanie się faktem” – powiedział. To oznacza, że aby wrócić do kraju, również autem osobowym, i nie pójść na kwarantannę, trzeba będzie na granicy okazać negatywny wynik testu.

„Tak będzie prawdopodobnie na granicy południowej i zachodniej” – dodał Niedzielski.

Dopytywany o to, co stanie się z ludźmi, którzy pracują za granicą i codziennie dojeżdżają do pracy, minister odparł, że rozwiązanie to trzeba bardzo dobrze dopracować. „Ale generalnie to testowanie będzie taką normą. Zobaczymy, czy jakieś wyjątki w zakresie tego dopuścimy” – odpowiedział.

(PAP); Marcin Musiał; mmu/ krap/

PILNE! Słowacja zamyka 10 przejść granicznych. Na pozostałych będą kontrole, a dla przyjezdnych – obowiązkowa kwarantanna

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama