Pociąg pod parą przewiózł ponad 10 tysięcy pasażerów [OBEJRZYJ NIEZWYKŁY FILM!]

Pociąg pod parą przewiózł ponad 10 tysięcy pasażerów [OBEJRZYJ NIEZWYKŁY FILM!]

42 pociągi, 10 833 podróżnych, ponad 3 tys. 800 przebytych kilometrów po najbardziej malowniczych trasach regionu, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka ponad 130-letniej dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej – tak w skrócie zamyka się tegoroczna, trzecia edycja projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, zorganizowana przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, PKP Cargo oraz Województwo Małopolskie. 

Zabytkowe lokomotywy prowadzące zabytkowe wagony ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce zajechały do Krakowa, Wieliczki, Andrychowa, Tarnowa, Tuchowa, Stróż, Biecza, Gorlic, Nowego Sącza, Krynicy, Zakopanego, Żywca, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony, czy Wadowic.

Tegoroczna edycja Małopolskich Szlaków zainaugurowana została 7 kwietnia tego roku, przejazdem pociągu retro do stacji Wieliczka i Kraków – Balice.

-Skład pociągu złożony z parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz historycznych wagonów z lat 1925 – 1939 kursował na trasie z Krakowa Głównego do lotniska w Balicach, a także do Wieliczki. Dzięki współpracy z PKP CARGO w drodze powrotnej z Wieliczki skład był prowadzony lokomotywą EU07-195 w historycznym malowaniu – mówi Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Tegoroczny harmonogram przejazdów został tak skomponowany, by podróżni mogli zwiedzić lokalne atrakcje turystyczne i wziąć udział w piknikach plenerowych. Tak było m.in. w przypadku 400 – lecia Kalwarii Zebrzydowskiej oraz 250-lecia Andrychowa.

-1 października 2017 pociąg retro w ramach Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej przejechał trasą z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Wadowic i Andrychowa. Najdłuższy postój miał miejsce na stacji w Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckoronie, gdzie pociąg retro spotkał się z pociągiem papieskim z Krakowa. Z okazji 400-lecia Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowano piknik peronowy z degustacją wyrobów regionalnych oraz występami muzycznymi W Wadowicach zorganizowano poczęstunek tradycyjnymi kremówkami oraz zwiedzanie miasta, w Andrychowie odbył się festyn dworcowy związany z obchodami 250-lecia miasta – mówi Wideł.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.

-Tradycją stały się przejazdy organizowane dla najmłodszych fanów historycznej kolei. Ponad 850 dzieci i opiekunów z małopolskich szkół i przedszkoli wzięło udział w przejeździe pod hasłem „Zielona Szkoła” zorganizowanym na trasie z Nowego Sącza do Piwnicznej. Dwa kursy pociągu w dniu 25 października 2017 poprowadził parowóz OKz32-2 z 1934 roku – dodaje wiceprezes NSMK.

Stowarzyszenie zorganizowało także specjalny przejazd w dniu 1 czerwca na Dzień Dziecka.

Podróżni oglądali także plenerowe rekonstrukcje historyczne oraz spotkali także niecodziennych gości, takich jak: żołnierze z lat 30. i 40. XX wieku, marszałka Józefa Piłsudskiego czy Świętego Mikołaja. Zaczytywali się również w specjalnym wydaniu Dobrego Tygodnika Sądeckiego, którego specjalne wydane dzielni rozdawali wolontariusze stowarzyszenia.

Realizacja przejazdów retro była możliwa dzięki dotacji przeznaczonej przez Województwo Małopolskie, w ramach konkursu z dziedziny turystyki „Małopolska Gościnna”.

Był to również udany sezon dla Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, prowadzonego przez spółkę PKP Cargo.

-Łącznie uruchomiono ponad 250 pociągów złożonych z historycznych lokomotyw i wagonów, które przemierzyły blisko 20 tys. kilometrów po szlakach kolejowych. Oprócz większości miast Małopolski, zabytkowe składy gościły też w Warszawie i Wolsztynie – mówi Maciej Panasiewicz, naczelnik Sekcji Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

Dodatkowo PKP Cargo, uruchomiło 72 wakacyjne pociągi retro z Chabówki do Kasiny Wielkiej, z których skorzystało łącznie kolejnych 11 tys. pasażerów.

-Te liczby dają obraz ogromnego zainteresowania historią kolejnictwa i taką formą spędzania wolnego czasu – dodaje Maciej Panasiewicz.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce przeprowadził w tym roku remonty ośmiu wagonów retro i czterech parowozów, stanowiących zbiory stałe ekspozycji; a także wykonał dwie naprawy rewizyjne lokomotyw. Obecnie posiada trzy sprawne parowozy, a czwarty jest w trakcie naprawy głównej.

***

Zachęcamy także do obejrzenia filmu promocyjnego projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej 2017:

Więcej zdjęć z przejazdów do obejrzenia TUTAJ. 

Fot. Adrian Maraś/ Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei.

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama