Po 30 latach dyrektor Alicja Hebda żegna się z Małą Galerią

Wieloletnia dyrektor nowosądeckiej Małej Galerii Alicja Hebda została odwołana ze stanowiska szefowej instytucji. Z placówką była związana przez trzydzieści lat. Od 26 października jej obowiązki przejął szef Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu Benedykt Polański.

Jak poinformowała w rozmowie z naszą redakcją wiceprezydent Magdalena Majka, celem zmiany na stanowisku dyrektorskim jest poszerzenie profilu działania galerii, tak aby ,,oferta docierała do większego kręgu zainteresowanych”. Jednocześnie odpowiadając na komentarze, jakie pojawiły się w ślad za decyzjami kadrowymi dotyczącymi placówki, podkreśla, iż nie ma mowy o jakimkolwiek ,,demolowaniu sądeckiej kultury”.

Osoby, które od początku współtworzyły Małą Galerię, a więc profesor Andrzej Szarek oraz dyrektor Alicja Hebda stwierdzają, iż w tym momencie instytucja straciła autonomię.

– Mała Galeria w Nowym Sączu jest niewątpliwie jedną z najważniejszych instytucji tego formatu w Polsce. Odebranie jej niezależności i oryginalności grozi uniformizacją i dalszym okaleczeniem różnorodności kultury polskiej – napisał reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz Lech Majewski.

O kulisach zwolnienia, o tym, kto nie wyobraża sobie być ,,pionkiem w grze” oraz co dalej z Małą Galerią i jakie ma plany nowy dyrektor instytucji – przeczytacie wkrótce w obszernym artykule zamieszczonym na naszych łamach.

Jak z reżysera chciano zrobić… misia, czyli kulisy dymisji Dawida Listosa ze stanowiska dyrektora MOK

Fot. arch. dts24.pl/
Klaudia Kulak/
Kinga Nikiel-Bielak 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.