Piwniczna-Zdrój. Tkają siatki dla wojska ukraińskiego. Potrzeba rąk do pracy, materiału i funduszy

Piwniczna-Zdrój. Tkają siatki dla wojska ukraińskiego. Potrzeba rąk do pracy, materiału i funduszy

Piwniczan-Zdrój, siatki maskujące dla wojska ukraińskiego

Sądeczanie tkają siatki maskujące dla Lwowa, które pomogą armii ukraińskiej zakamuflować się przed wrogiem i skutecznie bronić terytorium. Wyplatanie siatek zorganizowano w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju przy współpracy z Przestrzennym Tkactwem Czarnych Górali.

Wojna w Ukrainie trwa nieprzerwanie od 24 lutego. Giną żołnierze i cywile. Bombardowane są domy, szpitale, bloki mieszkalne, szkoły. Wróg jest bezlitosny. Armia ukraińska potrzebuje wszelakich środków, które pomogą jej odeprzeć atak wojska Putina. Siatki maskujące są tanim i skutecznym sposobem kamuflażu żołnierzy, którzy w ukryciu mogą czekać na wroga i w odpowiednim momencie go zaskoczyć. Dobrze wykonana siatka kamuflująca może z powodzeniem ukryć nawet czołg. W Ukrainie od początku inwazji mieszkańcy tkają siatki dla wojska, teraz również Sądeczanie postanowi w ten sposób pomóc.

– Nasza akcja rozpoczęła się od sygnału z ASP w Łodzi, które zajmowało się wyplataniem siatek, ale zapotrzebowanie przerosło ich możliwości. We Lwowie znajdują się osoby, zajmujące się odbiorem i dystrybucją siatek. Siatka maskująca, aby spełniała swoje funkcje musi być odpowiednio przygotowana. Na Ukraińskich stronach możemy znaleźć zasady tworzenia i filmiki instruktarzowe – tłumaczy Teresa Ortyl z Miejsko-Gminnego Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju.

Potrzeba rąk do pracy i ścinków

Organizatorzy podkreślają, że aby akcja trwała potrzeba każdej pary rąk do tkania siatek, materiałów i funduszy na zakup kolejnych siatek. Kiedy będą one już gotowe potrzebny będzie także transport do Lwowa. Wczoraj udało się upleść pierwszą siatkę maskującą.

W tym momencie najbardziej poszukiwane są materiały w ciemnych barwach brązu, zieleni, czerni, czyli w kolorach khaki, trawiastych, ziemistych. Materiał musi być matowy, lekki i najlepiej taki, który chłonie mało wody. Tkaninę musi dać się pociąć na paski o szerokości około 5 centymetrów i długości 30 – 100 cm. Więcej informacji: TUTAJ

– Wpłynęły już pierwsze datki na zakup siatek, mamy również nadzieję, że chętnych do wyplatania będzie przybywać – podkreśla Teresa Ortyl.

Czytaj także: Wojna. 16 marca. Zełenski w Kongresie USA: Pamiętacie 11 września? My doświadczamy tego codziennie….

Kontakt do organizatorów akcji:

Rynek 11

33-350 Piwniczna Zdrój

tel. 18 446 41 57 (od 7.30 do 15.30)

http://mgok.piwniczna.pl

Fot. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.