Piwniczna – Zdrój. Na liczniku Audi ubyło 164 kilometry… Kierowca ma kłopoty

W Piwnicznej-Zdroju policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę Audi. Kiedy sprawdzili stan licznika pojazdu okazało się, że liczba kilometrów znacznie odbiegała od tej, zapisanej podczas ostatniego badania technicznego. W chwili kontroli drogomierz audi wskazywał 264 tys. km, natomiast w maju 2020 roku podczas przeglądu diagnosta odnotował blisko 428 tys. km, czyli prawie 164 tys. km więcej niż obecnie.

Właściciel audi będzie musiał tłumaczyć się przed Policją.

Policjanci, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, już od ponad roku sprawdzają stan licznika kontrolowanych pojazdów, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Funkcjonariusze wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru zgodnie z zapisem art. 306a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca” – tłumaczy  Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Obowiązki po wymianie drogomierza w pojeździe

Od 1 stycznia 2020 roku wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje  zaświadczenie.

Sprawdzanie stanu licznika online

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem pojazdu, stan licznika z ostatniego badania technicznego możesz sprawdzić korzystając z usługi „Sprawdź swój pojazd” (link: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd). Jeśli chcesz kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje jego właściciel możesz skorzystać z usługi „Historia Pojazdu”(link: https://historiapojazdu.gov.pl/).

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.