Pilotka Janina Lewandowska ma swój pomnik na Juście

81 lat temu, w uroczym kościółku na górze św. Justa Janina Lewandowska wzięła ślub. Mężem pilotki szybowcowej i samolotowej został również pilot – Mieczysław Lewandowski. Wczoraj, wiele lat po tym wydarzeniu, w tym samym miejscu odsłonięto pomnik bohaterki, która w historii zapisała się jako jedyna kobieta – żołnierz zamordowana w Katyniu. 

wsb3

Janina Antonina Lewandowska z domu Dowbor – Muśnicka żyła 32 lata. Urodziła się 22 kwietnia 1908 r. w Charkowie, a odeszła w dniu swoich urodzin – 22 kwietnia 1940 r. w Katyniu. W tym krótkim czasie zdążyła zostać pilotem szybowcowym i samolotowym oraz podporucznikiem lotnictwa Wojska Polskiego II RP. Była też pierwszą kobietą w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości 5 kilometrów.

Już jako gimnazjalistka zainteresowała się szybownictwem i zostałą członkinią Aeroklubu Poznańskiego. Uczyła się w Poznaniu, we Lwowie i w Dęblinie, ale to właśnie na Sądecczyźnie spotkała miłość swojego życia.

Podczas pokazów szybowcowych w Tęgoborzu, poznała instruktora – pilota Mieczysława Lewandowskiego, z którym zawarła cywilny związek małżeński w dniu 10 czerwca 1939. Ślub kościelny wzięli 17 sierpnia 1939 – w kościółku na Juście.

W 1908 roku dostała się do niewoli sowieckiej. Była przetrzymywana najpierw w Ostaszkowie, a później – w obozie w Kozielsku.

Wczoraj (30 sierpnia) podczas uroczystej mszy św w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Juście w intencji por. pil. Janiny Dowbor-Muśnickiej i instruktora pilota Mieczysława Lewandowskiego oraz poległych i pomordowanych za Ojczyznę, odsłonięto pamiątkową tablicę.

Wkopany w ziemię kamień i umieszczona na nim tablica z wizerunkiem pilotki będą przypominać następnym pokoleniom parafianom i turystom o polskiej patriotce i jej historii.

Uroczystości swoim występem uświetniła orkiestra OSP z Tęgoborzy. Wzięli w niej udział m.in: parafianie oraz reprezentanci Aeroklub Podhalańskiego i władz gminy Łososina Dolna. Przybyli mogli również zobaczyć pokaz szybowcowy.

Czytaj też:

Pod Justem znalazła miłość. Rozpoczynała 33 wiosnę życia, kiedy jechała po śmierć

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]