Piłkarskie zawirowania. Takiego zamieszania dawno nie było.

Piłkarskie zawirowania. Takiego zamieszania dawno nie było.

Niedawne przedłużenie obostrzeń w związku z trudną sytuacją epidemiologiczną spowodowało niemałe zamieszanie w lokalnym środowisku piłkarskim. Do 18 kwietnia na obiektach sportowych możliwy jest bowiem sport zawodowy. Od IV ligi w dół zasadniczo uznaje się rozgrywki za amatorskie. Jednak w wielu województwach przez zawieranie umów stypendialnych z zawodnikami IV ligę a nawet okręgówkę traktuje się za zawodową. W Małopolsce również podjęto takie starania, które momentami wprowadziły pewne absurdy. Jednak dzisiaj ostatecznie Małopolski Związek Piłki Nożnej uciął wszelkie spekulacje i w naszym województwie rozgrywek od 4 ligi w dół nie będzie przynajmniej do 18 kwietnia.

Kilka dni temu MZPN Kraków poinformował, że aby rozgrywki (IV liga i okręgówka) traktowane były jako zawodowe, konieczne będą stypendia. Rozgrywki zostałyby wznowione jeśli wszystkie drużyny spełnią wymagania, w dwóch małopolskich grupach. Wydawało się, że to zamyka ostatecznie marzenia o powrocie na boisko przed zluzowaniem obostrzeń. Wprawdzie w wielu województwach rozgrywki na poziomie 4 ligi nie zostały zawieszone, ale w środowisku niektórych małopolskich klubów widać było obawy przed wykorzystywaniem furtki i podpisaniem umowy stypendialnej z zawodnikami.

Wówczas do akcji wkroczyła Unia Tarnów, ze swoim sensacyjnym pomysłem. Otóż wieczorem Akademia Piłkarska Unia Tarnów wydała komunikat, że jest wstanie zapłacić wszystkim zawodnikom w IV lidze stypendium. Dzięki temu ruszyłaby IV liga (jako zawodowa) jeszcze w nadchodzący weekend. Wiele klubów sprawy nie komentowała, podkreślając, że zna ją z doniesień medialnych. Jednak stypendium wypłacone zostałoby tylko wówczas, gdy zawodnicy zagrają w spotkaniu barażowym (zwycięzcy grup na zakończenie sezonu, co decyduje o awansie do III ligi), czyli w praktyce dotyczyłoby dwóch zespołów. Pomysł dla jednych był sprytny, dla innych absurdalnych. Przede wszystkim kilka klubów już teraz nie ma matematycznych szans na awans do baraży, czyli ich zawodnicy już w chwili podpisywania ewentualnej umowy wiedzieliby, że warunków spełnić nie mogą. Do tego na załatwienie formalności pozostawało dramatycznie mało czasu. Ostatecznie dzisiaj MZPN wydał jasny komunikat, mimo że do samego pomysłu AP Unia Tarnów nie odniósł się.

Komunikat MZPN Kraków:

– w związku z Rozporządzeniami Rady Ministrów z dn. 19.03.2021 i 8.04.2021 r. w sprawie obostrzeń związanych ze stanem epidemii, rozgrywki seniorskie i młodzieżowe w Małopolsce pozostają zawieszone do dn. 18.04 br.

Do północy 8 kwietnia 2021 r. do organów prowadzących rozgrywki w obu grupach IV ligi i klas okręgowych na terenie Małopolski wpływały dokumenty poświadczające możliwość zgodnego z prawem udziału w rozgrywkach. W IV lidze zachodniej i klasie Okręgowej Kraków 2 liczba oświadczeń nie była stuprocentowa, tak więc w tych ligach prowadzonych przez Wydział Gier MZPN nie ma możliwości wznowienia zawieszonych rozgrywek do czasu zmiany obostrzeń wynikających z sytuacji epidemicznej.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.