Piesi z telefonami na pasach. Uczniowie apelują ,,Podnieś głowę!”

Piesi z telefonami na pasach. Uczniowie apelują ,,Podnieś głowę!”

Telefon w ręce, słuchawki w uszach, brak upewnienia się, czy można bezpiecznie przejść przez pasy – taki widok kierowcy widzą codziennie. Ilu pieszych bez większego zastanowienia wbiega wprost przed maskę samochodu, bo przecież mają pierwszeństwo? Na to pytanie odpowiedź znają kierowcy. Uczniowie gorlickich szkół średnich namalowali przed pasami znaki, by zwrócić uwagę ludzi wchodzących na ,,zebrę”.

Nie jest tajemnicą, że aby siebie zatrzymać, wystarczy jeden krok, aby zatrzymać samochód – potrzeba minimum kilka, kilkunastu metrów. Ciężko wykłócać się o pierwszeństwo – będąc martwym… Przepisy przepisami, ale nikt nie zwalnia ludzi z myślenia. W ubiegły piątek (22 września) w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności uczniowie gorlickich szkół średnich namalowali napisy przypominające o tym, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów. Jest to prawnie zabronione, a co ważniejsze – może skończyć się śmiercią.

Apel ,,Podnieś głowę! Warto żyć!” – pojawił się przed pasami gorlickich szkół. W akcję  zaangażowali się uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, a także wiceburmistrz Łukasz Bałajewicz.

,,Akcja ma uświadomić młodym ludziom, że korzystanie z telefonu, gdy przechodzimy przez jezdnię jest nie tylko niezgodne z przepisami ruchu drogowego, ale przede wszystkim niebezpieczne. Pamiętajmy, bezpieczeństwo to podstawa! Happening odbywał się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności – największego wydarzenia poświęconego lokalnej promocji ekologicznego transportu” – przypominają przedstawiciele gorlickich władz.

22 września świętowany jest również Dzień bez samochodu. W tym dniu komunikacja miejska, jak co roku, była darmowa.

Czytaj także: Pielęgniarz z Nowego Sącza został ,,Samarytaninem Roku 2023″. To on bez wahania uratował tonące dziecko

Fot. UM Gorlice/
Piotr Wielgus