Pielęgniarz z Nowego Sącza został ,,Samarytaninem Roku 2023″. To on bez wahania uratował tonące dziecko

Pielęgniarz z Nowego Sącza został ,,Samarytaninem Roku 2023″. To on bez wahania uratował tonące dziecko

Jechał odebrać córkę ze szkoły, a ,,po drodze” uratował tonącego w Wiśle chłopca. Jonasz Waśko, pielęgniarz z Nowego Sącza, a obecnie anastezjolog w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, otrzymał tytuł ,,Samarytanina Roku 2023″. Jonasz Waśko jest niezwykle skromną osobą. Nie każdy bohater nosi pelerynę…

W kinie Kijów (Kraków) odbyła się uroczysta gala wręczenia Oskarów Miłosierdzia. W tegorocznej edycji pośród laureatów znalazł się pielęgniarz z Nowego Sącza – Jonasz Waśko, który otrzymał tytuł ,,Samarytanina Roku 2023″.  Wręczenie nagród zamyka ogólnopolski plebiscyt ,,Miłosierny Samarytanin Roku 2023″. Do tegorocznej edycji zgłoszono około 80 bohaterów, spośród których kapituła przyznała sześć wyróżnień i osiem statuetek.

Czasami otaczająca rzeczywistość przeraża. Śmiem twierdzić, że nie tylko mnie. Tym bardziej cenię sobie ten plebiscyt. Gdy podczas gali spotyka się tylu ludzi niosących w świat dobro, pomoc, nadzieję, jakbym budził się ze złego snu. Bo świat jest pełny dobrych ludzi. Po to co roku organizujemy i szukamy miłosiernych w Polsce i przypominamy że „Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniu drugiego człowieka, jakiejkolwiek by ono było natury”. Jest to cytat z dokumentu „O zbawczym cierpieniu” św. Jana Pawła II – zaznacza Stanisław Wysocki, pomysłodawca plebiscytu i założyciel stowarzyszenia św. Eliasza.

Sądecki bohater

– Człowiek do zadań specjalnych. Pielęgniarz anestezjologiczny i ratownik w jednej osobie. Zawodowo zajmuje się również szkoleniem innych medyków. Prywatnie szczęśliwy mąż Joanny i ojciec dwójki dzieci – Leona i Róży. W wolnym czasie miłośnik podróży, sportu i fan Formuły 1. Dobry humor i nieszablonowość to cały Jonasz Waśko – tak o sądeckim bohaterze opowiadają koledzy z pracy.

Jonasz Waśko studiował pielęgniarstwo w Akademii Nauk Stosowanych (wtedy PWSZ) w Nowym Sączu. Po ukończeniu kierunku przeniósł się do Krakowa gdzie rozpoczął pracę w szpitalu specjalistycznym. W swoim zawodzie działa już 14 lat i ratuje ludzi również ,,po godzinach”.

Statuetkę w plebiscycie pielęgniarz otrzymał za bohaterski czyn z 11 maja br. kiedy to mając odebrać córkę ze szkoły ,,po drodze” pomógł uratować topiące się w Wiśle dziecko. O tym wydarzeniu otoczenie Jonasza dowiedziało się dopiero gdy ten otrzymał list z podziękowaniami od Komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej.

Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.

fot. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

źródło: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

Czytaj też:

Lotto. Wczoraj padła „szóstka” w Nawojowej! Kupon za 4 zł dał wygraną na 2,3 miliona [ZDJĘCIA]

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama