Pekin/skoki narciarskie: Żyła trzeci w kwalifikacjach, wszyscy Polacy z awansem

Pekin/skoki narciarskie: Żyła trzeci w kwalifikacjach, wszyscy Polacy z awansem

Piotr Żyła uzyskał 102,5 m i zajął trzecie miejsce w kwalifikacjach do olimpijskiego konkursu na normalnej skoczni narciarskiej w Zhangjiakou. Awans wywalczyło także trzech pozostałych Polaków, a najlepszy w sobotę był Norweg Marius Lindvik – 100,5 m .

Rywalizacji towarzyszył dość silny, ale korzystny dla skoczków, wiejący pod narty wiatr. Na bardzo mocny podmuch trafił m.in. Żyła, którego 102,5 m długo było najdłuższym skokiem.

Ostatecznie dalej poszybować zdołał tylko Norweg Robert Johansson. 103 m jest nowym rekordem obiektu i dało mu drugie miejsce w kwalifikacjach.

Dawid Kubacki skoczył 94 m i zajął 16. miejsce. 27. był Stefan Hula – 90,5 m, a 36. Kamil Stoch – 83,5 m.

Do kwalifikacji przystąpiło 53 zawodników, co oznaczało, że tylko dla trzech zabraknie miejsca w zawodach. Odpadli Czech Filip Sakala, Ukrainiec Anton Korczuk i Chińczyk Qiwu Song.

Początek niedzielnej walki o medale zaplanowano na godzinę 12.00 czasu polskiego.

Cztery lata temu w Pjongczangu na normalnym obiekcie triumfował Niemiec Andreas Wellinger, a za nim uplasowali się Norweg Johann Andre Forfang i Johansson. Ponownie stanąć na podium szansę będzie miał tylko ostatni z wymienionych. Wellinger nie załapał się nawet do kadry, a Forfanga wykluczyło zakażenie koronawirusem.

(PAP)

Czytaj też:

Pekiniada 2022 (II). Encyklopedyści z TVP

Pekiniadę sponsoruje

Reklama