Paulina Pociecha, florystka: Rośliny też mają uczucia

Paulina Pociecha, florystka: Rośliny też mają uczucia

Paulina Pociecha, florystka

Rozmowa z Pauliną Pociechą, florystką oraz właścicielką kwiaciarni i studia florystycznego

– Co roku, gdy przychodzi jesień, poszukujemy inspiracji i pomysłów, czym wypełnić swoje pomieszczenia, z założeniem oczywiście, że rośliny te mają upiększyć nasze domy przez całą zimę. Jakie więc rośliny najbardziej nadają się do jesiennych kompozycji?

– Kiedy przychodzi jesień, każdy myśli: wrzosy i chryzantemy. Są to jednak rośliny z przeznaczeniem na zewnątrz i znakomicie sprawdzą się na balkonach i tarasach. Natomiast do wnętrza polecam rośliny, których sezon kwitnienia przypada od jesieni do wczesnej wiosny. Należą do nich: azalia doniczkowa, guzmania, cyklamen (popularnie fiołek alpejski), kalanchoe, fiołek afrykański, kliwia pomarańczowa, storczyk cymbidium.

– Jak należy pielęgnować te rośliny, które Pani wymieniła? Czy mają one szczególne wymagania?

– Są to rośliny niewymagające szczególnej opieki. Wystarczy minimum uwagi, aby cieszyły oczy przez długi czas. Azalia doniczkowa lubi jasne stanowisko i regularne podlewanie, aby jej nie przesuszyć. Co około 3 tygodnie należy zastosować nawóz do roślin kwitnących. Po przekwitnięciu należy odciąć kwiaty i przesadzić roślinę do większej doniczki z kwaśną glebą.

Guzmania to roślina o nietypowym kształcie kwiatów (lejkowata rozeta z kwiatostanem). Po przekwitnięciu kwiat obumiera (należy go wyciąć), a na jego miejscu pojawiają się nowe rozetki. Lubi wilgotne powietrze, dlatego warto zraszać jej liście kilka razy w tygodniu nie przemaczając podłoża. Guzmania preferuje stanowisko słoneczne i lekkie przepuszczalne podłoże.

Cyklamen lubi półcień i temperaturę około 15 st. C, dlatego najlepiej mu będzie na klatce schodowej lub w przedpokoju z dala od kaloryfera. Trzeba dbać, aby podłoże było stale wilgotne, wlewając wodę do podstawki. Przekwitnięte kwiaty należy regularnie usuwać. Kalanchoe to roślina o wdzięcznych drobnych kwiatach. Lubi jasne stanowisko i nie toleruje przemoczenia. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiatostany najniżej jak to możliwe, aby roślina nie wybujałą wysoko i zachowała swój kształt.

Fiołek afrykański, bardzo popularna i lubiana roślinka o drobnych kwiatach, lubi wilgotne podłoże, ale bez przelewania. Należy uważać, żeby nie polać liści wodą. Lubi wilgotne pomieszczenia takie jak łazienka czy kuchnia i dobrze rośnie zarówno w półcieniu jak i stanowisku słonecznym. Jest to roślina wieloletnia, jednak należy ją przesadzać przynajmniej raz na dwa lata.

Kliwia pomarańczowa lubi zacienione, chłodne miejsca i północne parapety. Jesienią podlewa się ją dwa razy w tygodniu, a w zimie raz na tydzień. Wymaga lekko wilgotnej gleby lecz nie toleruje przemoczenia Storczyk cymbidium idealnie rośnie zarówno w półcieniu jak i na słonecznych stanowiskach. Lubi umiarkowanie wilgotną glebę.

– Jesień często kojarzy nam się, a w szczególności tym, którzy za tę porą roku nie przepadają, z pluchą, deszczem i małą ilością słońca. Jak więc dobierać nasze kwiatowe kompozycje, aby nie przytłaczały nas dodatkowo. Na co należy zwrócić uwagę? (…)

CAŁOŚĆ PRZECZYTASZ BEZPŁATNIE W SPECJALNYM WYDNAIU DTS. KLIKNIJ I CZYTAJ JUŻ TERAZ:

Reklama