Patriotyczny przemarsz ulicami Nowego Sącza. Niech żyje wolna Polska!

Patriotyczny przemarsz ulicami Nowego Sącza. Niech żyje wolna Polska!

Ulicami Nowego Sącza przeszedł marsz niepodległościowy zorganizowany przez członków grupy Aktywiści Nowy Sącz. Wzięły w nim udział sądeckie rodziny. Oprócz śpiewania patriotycznych pieśni, przybliżono rys historyczny wydarzeń sprzed 104 lat, ale też podkreślano, jak ważna jest w dzisiejszych czasach walka o prawdę i pamięć o bohaterach walczących o Polskę.

Pompatyczny przemarsz biało czerwonych flag ulicami miasta Nowego Sącza, z muzyką i śpiewami pieśni patriotycznych rozpoczął się o godzinie 15:00 pod stacją kolejową PKP na ul. Kolejowej. Tam pod wmurowaną tablicą upamiętniającą Sądeckich Żołnierzy Wyklętych wspomniano bohaterów walki o Polskę i złożono wiązanki kwiatów. Kamil Olesiński, prezes stowarzyszenia Żandarmeria i szef sztabu Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Żandarmeria” podkreślał, że wiele mówi się o patriotyzmie, a nadal jest mnóstwo przypadków, gdzie bohaterowie walki o wolność kraju nadal nie mają nagrobków. Przykładem jest chociażby Julian Leśniak ,,Bystry”, który poległ podczas nocnego starcia z 7 na 8 grudnia 1946 roku i nadal nie doczekał się grobowca.

Święto Niepodległości, 11 listopada, Aktywiści Nowy Sącz

Członkowie uroczystości przemaszerowali z flagami Polski alejami Batorego i Wolności, by na chwilę zatrzymać się na Starym Cmentarzu. Tam stanęli do apelu poległych, którzy stracili życie podczas rzezi wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 roku. Biało-czerwony pochód zatrzymał się także obok Dębu Wolności, by następnie ulicą Jagiellońską dotrzeć na Rynek. Przed magistratem rozwinięto flagę narodową i odpalono race w barwach Polski.

Święto Niepodległości, 11 listopada, Aktywiści Nowy Sącz

– Nasza historia odzyskania niepodległości jest pełna cierpienia, pełna niewytłumaczalnych zdarzeń, politycznych w szczególności. Niszczy się nas, naszą wiarę, nasze nadzieje, okłamuje się nas codziennie w telewizji. Nikt nie odpowiada za nic w tym Państwie, a nas jest zaledwie garstka. Nasz duch jeszcze istnieje, żyje – mówił Krystian Lachner, prezes Ruchu Narodowego w Nowym Sączu, członek Konfederacji Wolność i Niepodległość, członek zarządu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria”.

Galeria zdjęć pod filmem.

Czytaj także: Sądeczanie świętują 104. rocznicę odzyskania niepodległości

Fot. Iwona Kamieńska 
Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama