Pani Jeziora, szeptuchy, elfy i driady mieszkają obok Ciebie. Możesz sprawdzić kto to taki zaglądając na Jagiellońską…

Poznajcie się: Agnieszka jest Panią Jeziora, jej imienniczka – szeptuchą, Agata – amazonką, Aneta – północnicą, Marta i Ewa to valkirie. Bogini Bastet ma na imię Ewa, a elf – Natalia. Ola jest nimfą wodną, a Sylwia i Anita – driadami. Jest jeszcze amfitryta. Ma na imię Laura. Baśniowe panie mieszkają obok Was – na Sądecczyźnie. Ich baśniowość odkryła i uwieczniła na 44 fotografiach Agnieszka Bassara-Butwina.

Zdjęcia powstały w  Małopolsce – nad Jeziorem Rożnowskim, na Stawach w Starym Sączu, w stadninie koni w Kornatce koło Krakowa… W ten sposób nie tylko piękne Małopolanki pokazały swoje baśniowe alter-ego, ale i zakątek świata, w którym mieszkamy udało się zaprezentować z zupełnie innej perspektywy niż postrzegamy go codziennie.

Zdjęcia można oglądać w galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przy ulicy Jagiellońskiej 50A w Nowym Sączu. Wystawa zatytułowana “Mistyczne piękno” jest znakomitą okazją, aby poznać nordyckie, greckie, egipskie i słowiańskie mitologie.

Dziewczyny, które zgodziły się na zdjęcia mają w sobie to coś. To właśnie w nich znalazłam cząstkę każdej z tych mitologicznych postaci – mówi Agnieszka Bassara-Butwina. – Na przykład walkirie są piękne i delikatne, a przy tym niezwykle silne. Z kolei szeptucha – to postać mądra, której zawsze się słucha. Te dziewczyny, w realnym świecie rzeczywiście takie są…

Zarówno pani fotograf jak modelki zapewniają, że przygotowania do wystawy były pasjonującą przygodą.

Ekspozycję można oglądać do 24 lutego. Między fotografiami znalazło się też miejsce dla ciekawostki z nieco innej dziedziny sztuki.

To przepiękny, ręcznie tkany gobelin, którego autorką jest Małgorzata Bassara – siostra pani fotograf. Przedstawia cztery żywioły: wodę, powietrze, ogień i ziemię. Piątym elementem jest smok łączący te żywioły w jedną całość. Ten gobelin pojawiał się na niektórych zdjęciach Agnieszki – podpowiada Agata Wolak, sądeczanka, dziennikarka, w której Agnieszka Bassara – Butwina dojrzała amazonkę.

 

 

zdjęcia: Agnieszka Bassara-Butwina

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.