Dobiega końca remont Pałacu Stadnickich w Nawojowej. Sądecczyzna zyska nową atrakcję i kilka inwestycji towarzyszących

Dobiega końca remont Pałacu Stadnickich w Nawojowej. Sądecczyzna zyska nową atrakcję i kilka inwestycji towarzyszących

Gmina Nawojowa zamieniła się działkami gruntowymi z właścicielami Pałacu Stadnickich. Wczoraj (9 marca) podpisano akt notarialny umowy w tej sprawie. Dzięki temu samorząd będzie mógł przystąpić do kilku inwestycji. Wójt liczy na to, że wyremontowany pałac stanie się jedną z wizytówek Sądecczyzny.

– Zamiana tych gruntów znacząco poprawi infrastrukturę gminy, parafii oraz pałacu – wyjaśniają zarządcy Pałacu Stadnickich.

Przebudowana zostanie droga powiatowa, a przy niej, oraz przy drodze wojewódzkiej, powstaną parkingi. Odrestaurowane zostaną też dwie kapliczki.

– Chcemy zmienić przebieg drogi powiatowej Nawojowa – Bącza Kunina, by odejść od prawej strony kościoła na lewą stronę, gdzie unikniemy bardzo wąskiego gardła między murem kościelnym, a rzeką – mówi wójt Stanisław Kiełbasa.

Gmina zobowiązała się do przeniesienia murowanej neogotyckiej kapliczki oraz wykonania prac konserwatorskich. Obiekt powstał w 1862 roku z fundacji rodziny Stadnickich. W środku jest kamienny ołtarz oraz obraz olejny z przedstawieniem Jezusa Zbawiciela Świata. Prace konserwatorskie mają też zostać wykonane przy tak zwanej Kapliczce Trzech Krzyży, czyli murowanej kapliczce z I połowy XIX wieku. Znajdują się w niej 3 drewniane, polichromowane rzeźby przedstawiające Chrystusa Ukrzyżowanego, Dobrego Łotra i Złego Łotra.

– Napisaliśmy projekt do Stowarzyszenia Perły Beskidu, otrzymamy dofinansowanie, dołożymy z budżetu gminy i chcemy zrewitalizować te dwie kapliczki, gdyż one stanowią bardzo cenną pamiątkę po tamtym okresie, kiedy Stadniccy mieszkali tu i razem z mieszkańcami wsi rozwiązywali codzienne problemy – informuje wójt gminy Nawojowa.

Rodzina Stadnickich

Jak opowiada wójt Stanisław Kiełbasa, Nawojowa została nabyta przez ród Stadnickich ponad 220 lat temu. Od tamtego momentu rodzina wywierała duży wpływ na rozwój gminy.

fot. screen materiału filmowego – Pałac Stadnickich w Nawojowej Facebook

Czytaj też: Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem niedługo nie będzie już Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.