Oszuści podszywają się pod MSWiA i UdSC; wykorzystują temat pomocy uchodźcom

Oszuści podszywają się pod MSWiA i UdSC; wykorzystują temat pomocy uchodźcom

Oszuści podszywają się pod MSWiA i Urząd do Spraw Cudzoziemców. Rozsyłają maile i rozwieszają ulotki, w których wykorzystują temat pomocy uchodźcom. Piszą, że „organizowany jest zbiór informacji o obywatelach Ukrainy”. Może to być próba wyłudzenia danych. Służby apelują, aby ignorować te wiadomości. O kampanii dezinformacyjnej wykorzystującej temat pomocy uchodźcom informowało w tym tygodniu CERT Polska, czyli zespół specjalistów zwalczających zagrożenia w sieciach komputerowych.

Zespół ostrzegł przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod sekretariat Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA. Oszuści rozsyłają nieprawdziwy komunikat, że „organizowany jest zbiór informacji o obywatelach Ukrainy zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

„Treść wiadomości sugeruje konieczność rzekomego zgłoszenia uchodźców z Ukrainy według załączonego formularza – zignorujcie ją. Podobne maile możecie zgłosić na http://incydent.cert.pl” – podkreślili specjaliści.

W piątek CERT Polska przekazało, że kampania przeniosła się na ulice polskich miast. Tym razem oszuści podszywają się pod podlegający MSWiA Urząd do Spraw Cudzoziemców. Rozwieszają ulotki z podobnym fałszywym wezwaniem oraz kodem QR prowadzącym do tego samego formularza, który jest załączony do maili.

„Urząd do Spraw Cudzoziemców nie jest autorem ogłoszenia i nie zbiera wspomnianych na ulotce informacji. Treść ulotki może sugerować, że jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Wiarygodne informacje udostępniane przez UdSC są dostępne na stronie: http://gov.pl/udsc” – podał UdSC w piątek na Twitterze.

Również MSWiA w reakcji na kampanię dezinformacyjną wyjaśniło, że prawidłowe adresy e-mailowe resortu zawsze zawierają domenę [email protected] Ministerstwo zaapelowało o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z internetu.

„Każda osoba będąca użytkownikiem komputera, tabletu, smartfonu, portali społecznościowych czy poczty elektronicznej może stać się celem ataku typu phishing (rozsyłania fałszywych wiadomości e-mail). Jest on jednym z najskuteczniejszych i najpowszechniejszych typów oszustw” – przypomniało MSWiA. (PAP)

fot: Nikita Belokhonov; pexels

Czytaj też: W Klęczanach powstał szpital dla seniorów, osób niesamodzielnych i przewlekle chorych

Share on twitter
Share on facebook