Ostrzeżenia hydrologiczne dla południa Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej części województwa dolnośląskiego, południowo-zachodniej części łódzkiego i okolic Białegostoku.

Alerty 2. stopnia wydano dla zlewni Wisłoki, Sanu, Wisłoka, Strwiąża oraz mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły (podkarpackie), zlewni Czarnej Orawy (małopolskie) i zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły (śląskie) oraz zlewni Supraśli (podlaskie). Jak prognozuje IMGW „na górnej Odrze i w zlewniach dopływów Odry wystąpią wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy stanów wysokich. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych i miejscami alarmowych, zwłaszcza w zlewniach Olzy, Rudy, Bierwaki i Kłodnicy”.

Na tych terenach prognozowane są intensywne opady deszczu, które mogą spowodować wzrosty poziomu wody. Lokalnie, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów mogą zostać przekroczone stany alarmowe. W zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić podtopienia. IMGW informuje, że takie zjawiska mogą wystąpić z 90 procentowym prawdopodobieństwem. Ostrzega również, że stopień alertu może ulec zmianie.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla zlewni górnej Prosny (opolskie), dopływów Odry (dolnośląskie), Warty (łódzkie) oraz Pilicy (świętokrzyskie). Na tym terenie mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i podtopienia. Lokalnie możliwe wzrosty do strefy stanów ostrzegawczych.

Alerty obowiązują do piątku do godz. 12.

(PAP); Marta Stańczyk

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.