Łabowa obecnie najgorsza pod względem liczby zaszczepionych, ale jest plan poprawy

Łabowa spadła na ostatnie miejsce wśród gmin powiatu nowosądeckiego pod względem odsetka mieszkańców zaszczepionych przeciw Covid-19. Jeszcze tydzień temu na końcu listy były Piwniczna-Zdrój i Nawojowa, o czym pisaliśmy TUTAJ, ale po weekendowych akcjach szczepień wyprzedziły Łabową. Na pierwszym miejscu nadal jest Muszyna, gdzie w pełni zaszczepionych jest obecnie 42,4% mieszkańców.

W Łabowej do tej pory 1758 osób zaszczepiło się pierwszą dawką, a w pełni zaszczepionych jest 1649 osób, czyli 27% mieszkańców. Procent ten jednak systematycznie wzrasta. Władze gminy planują już weekendowe akcje szczepień.

– Zobaczymy, czy to dojdzie do skutku, ale jestem już po rozmowie z dyrektorem szpitala w Krynicy-Zdroju i jeśli tylko będzie lekarz, to 15 sierpnia zorganizowane zostanie szczepienie w Roztoce Wielkiej. Są tam wtedy dożynki. Później 28 sierpnia jest 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łabowej i tam też będziemy robić punkt szczepień, najprawdopodobniej w porozumieniu z naszym ośrodkiem zdrowia – informuje w rozmowie z nami Sławomir Rybarski, Zastępca Wójta Gminy Łabowa.

W gminie działa tylko jeden punkt szczepień – w ośrodku zdrowia w Łabowej. Jednak Sławomir Rybarski zapewnia, że obecnie znajdzie się miejsce dla każdej osoby chętnej na przyjęcie szczepionki.

– Ośrodek jest cały czas otwarty, przyjmuje kolejne osoby na szczepienia, nie ma kolejek. Problem u nas jest taki, jak w części innych gmin – dużo ludzi pracuje za granicą i rzadko zjeżdża, a są tutaj zameldowani – wyjaśnia zastępca wójta. – Każdy z mieszkańców ma wolną wolę i to jego decyzja, czy się zaszczepi, czy nie. Myślę, że tą główną falę osób, które chciały się zaszczepić, mamy już za sobą, a teraz szczepią się te osoby, które się wahały. Oczywiście robimy akcje promocyjne, ale każdy z mieszkańców musi sam zadecydować – zaznacza.

Zapytany informuje, że zarówno on, jak i wójt Marta Słaby już się zaszczepili.

– W listopadzie ubiegłego roku nasz pan radny zmarł z powodu Covid-19. Trochę bliskich mi osób też ciężko chorowało. Moje podejście jest też takie, że dzięki szczepieniom można uniknąć kolejnych lockdownów, zamknąć temat nauki zdalnej w szkołach i wrócić do normalnej pracy po tak długim czasie – mówi Sławomir Rybarski.

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.