Ósmy maszt w niedalekiej odległości? Mieszkańcy Wawrzki protestują: stop tej samowoli! Boimy się o zdrowie naszych dzieci

Ósmy maszt w niedalekiej odległości? Mieszkańcy Wawrzki protestują: stop tej samowoli! Boimy się o zdrowie naszych dzieci

Wawrzka, protest mieszkańców

Mieszkańcy Wawrzki w gminie Grybów nie chcą kolejnego przekaźnika. Tym razem w ich miejscowości ma stanąć wysoki na prawie 62 metry nadajnik sieci Play w technologii 5G. Obecnie budowany maszt znajduje się kilkaset metrów od przekaźnika, który istnieje od lat. Jakby tego było mało, miejscowość jest otoczona z sześciu stron taką konstrukcją. Mieszkańcy mówią: ,,stop tej samowoli, nie dopuścimy do wybudowania kolejnego masztu”. ,,To jest przesada, żeby w tak niedalekiej odległości było łącznie z naszym siedem przekaźników, a jeszcze ósmy chcą budować. Za chwilę będziemy świecić. Ktoś będzie bogacił się kosztem naszego zdrowia” – grzmią mieszkańcy Wawrzki.

Przekaźnik powstaje niedaleko domów i w pobliżu osuwiska, które od lat postępuje, co zauważają mieszkańcy. Pęknięcia na glebie i obsuwy ziemi widać gołym okiem. O planach budowy kolejnego przekaźnika dowiedzieli się przypadkiem. Nikt nie konsultował z nimi planów budowy, nie informował ich, nie pytał też o zdanie. Informacji nie dostali również właściciele działek graniczących z tą, na której konstrukcja ma powstać. Jak się okazuje, teren pod budowę masztu został wydzierżawiony od jednego z mieszkańców Wawrzki i tylko on, jak zaznaczają mieszkańcy, chce tej budowy. W akcie protestu mieszkańcy pojawili się tłumnie na spotkaniu z mediami. Przyszli zarówno seniorzy, jak i młodzież, a nawet dzieci. Wszyscy mówili jednym głosem: „nie chcemy kolejnego przekaźnika, boimy się o swoje zdrowie!”.

Osuwisko znajdujące się w sąsiedztwie inwestycji. W tle maszt, który w Wawrzce powstał wiele lat temu.

– Kiedy dowiedzieliśmy się, że będzie tutaj budowany przekaźnik, złożyliśmy (28 października) wraz z sołtysem Wawrzki w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu petycję w sprawie sprzeciwu mieszkańców. Pod nią podpisało się trzysta osób. Było to jeszcze przed wydaniem pozwolenia na budowę tej stacji. Dostaliśmy odpowiedź, że stronami w sprawie jest właściciel gruntu, na którym powstaje maszt i inwestor Play. Złożyliśmy zażalenie na wydaną decyzję, ale już po upływie terminu. Również wtedy usłyszeliśmy, że nie jesteśmy stroną w sprawie – mówi radny gminy Grybów, a zarazem mieszkaniec Wawrzki Jan Smoła.

Wawrzka, protest mieszkańców, maszt 5G
Z prawej radny gminy Grybów i mieszkaniec Wawrzki Jan Smoła, w środku mieszkaniec Wiesław Święs, z lewej strony sołtys wsi Marian Kmak.

Samorządowiec wylicza, że w sąsiadujących miejscowościach, okalających Wawrzkę jest łącznie sześć przekaźników, w tym dwa w Brunarach, jeden w Ropie i trzy pod górą Chełm. Jest również maszt w Bereście. W ich miejscowości jeden maszt już jest. Drugi jest w trakcie budowy.

– Tutaj mieszkańcy po prostu boją się o swoje zdrowie. Niektórym poumierały dzieci, inne rodzą się niepełnosprawne. Rodzice tych dzieci usłyszeli od lekarzy, że jest to wynikiem przesilenia pola elektromagnetycznego – dodaje radny gminy Grybów, a zarazem mieszkaniec Wawrzki Jan Smoła.

Wiesław Święs kilka lat temu kupił działkę rolną od wujka, która obecnie sąsiaduje z tą, na której powstaje przekaźnik. W 2008 roku przekształcił ją na działkę budowlaną. Mieszkaniec Wawrzki chciał, by kiedyś na niej wybudowały się jego dzieci. Teraz, jak zaznacza, nikt pod masztem nie odważy się zamieszkać.

– Przekształciłem na grunty budowlane, zainwestowałem w przyłącz wody. Nie zostałem powiadomiony, że coś takiego ma w ogóle powstać. Pojechaliśmy do starosty z pytaniami, jaki wpływ ta inwestycja będzie miała na środowisko, na nasze zdrowie. Usłyszeliśmy, że to będzie dopiero badane, jak już przekaźnik powstanie. Nie był w stanie nic konkretnego powiedzieć. Nie jesteśmy stroną i nie mamy nic do powiedzenia, ani ja jako właściciel działki sąsiadującej, ani mieszkańcy. ,,Wyrazy współczucia dla was” – tyle powiedział. Co nam one dadzą? – pyta Wiesław Święs, mieszkaniec Wawrzki.

Jego działka znajduje się 17 metrów od niemal 62-metrowego przekaźnika, który powstaje. – Jeśli kiedyś maszt by się przewrócił, to spadnie do połowy na moją działkę. Złożyłem wniosek o zbadanie sprawy przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowym Sączu. Dostałem odpowiedź, że postępowanie zostanie wszczęte z urzędu – dodaje Wiesław Święs.

Sołtys wsi Marian Kmak potwierdza, że mieszkańcy robią wszystko, by nie dopuścić do powstania kolejnego masztu. Złożyli pisma w tej sprawie do starosty i wojewody. Otrzymali odpowiedź, że inwestor ma wszystkie wymogi spełnione i że nie są stroną.

– Nie możemy nic zrobić. Tutaj masa ludzi się zajmuje tą sprawą, ale nie mają nic do gadania, bo ciągle słyszymy, że nie jesteśmy stroną. Właściciel tej działki unika nas, nie spotyka się z nami, zapadł się pod ziemię – stwierdza sołtys Wawrzki Marian Kmak.

Naczelnik OSP Wawrzka Krzysztof Smoła zwraca uwagę, iż coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w Wawrzce, powstają nowe domy, co zmieni się, kiedy powstanie drugi maszt.

Nikt się z nami nie liczy

Anna Wajda w Wawrzce mieszka od czterdziestu lat. Jak zaznacza, zawsze była to piękna, spokojna i malownicza miejscowość. Teraz mieszkańcy muszą walczyć o to, by przed ich oknami nie stanął kolejny maszt.

– Nikt się nie liczy z naszym zdaniem. Ten drugi przekaźnik nie powinien powstać, ani nawet pierwszy… Gdy byłam w ciąży urodziłam niepełnosprawnych bliźniaków. Kiedy jeździłam do Krakowa na wizyty, lekarz zapytał, co w tej Wawrzce się dzieje, czy może mamy jakąś skażoną wodę, że tyle dzieci trafia do Krakowa z naszej miejscowości – mówi Anna Wajda.

O inwestycji dowiedziała się, kiedy były zbierane podpisy pod petycją przeciwko inwestycji Play. Mieszkanka Wawrzki mówi wprost:  jeśli powstanie drugi przekaźnik, to jest w stanie zabrać syna i wyjechać, wyprowadzić się gdzieś indziej.

– Tak samo odbije się to na moim zdrowiu, dziecka, a później na kolejnych pokoleniach – zaznacza Anna Wajda.

Tomasz Motyka, przedstawiciel młodego pokolenia również zwraca uwagę na fakt, iż w tak niedalekiej odległości jest skupisko przekaźników.

– To nie jest dobre dla zdrowia. Od przekaźnika do najbliższych domów jest około dwieście metrów. Nikt tego przekaźnika nie chce oprócz jednej osoby, która wydzierżawiła tę działkę pod budowę. Cala wieś jest przeciwna – podkreśla Tomasz Motyka.

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu udzieliło pozwolenia na budowę na podstawie dokumentów złożonych przez inwestora. Mieszkańcy zastanawiają się dlaczego właściciele sąsiadujących działek budowlanych w żaden sposób nie zostali powiadomieni o planowanej inwestycji. Ich wątpliwość budzi również fakt, iż po sąsiedzku jest osuwisko. – W jaki sposób zatem przeprowadzono badania geologiczne? – pytają.

Mają również zastrzeżenia do tego, iż pozwolenie na budowę starostwo wydało bez odczekania ustawowych trzydziestu dni przewidzianych na odwołanie od decyzji. Jak wynika z naszych informacji, w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Grybów jest zapis, który owszem dopuszcza budowę tego typu konstrukcji w gminie, ale jednym z warunków jest zachowanie odległości minimum 70 metrów od zabudowań. Od budowanego masztu do najbliższej działki budowlanej jest 17 metrów. Sprawie przygląda się również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Dowiedzieliśmy się, że inwestor otrzymał mandat za brak wygrodzenia terenu, czy tabliczek informacyjnych.

Wątpliwości i zastrzeżeń dotyczących budowy przekaźnika mieszkańcy mają więcej. Skontaktowaliśmy się z urzędami decydującymi w tej sprawie. Po uzyskaniu odpowiedzi, temat będzie kontynuowany w przyszłym tygodniu. Mieszkańcy mówią jasno i otwarcie – nie poddamy się i będziemy walczyć do końca.

Więcej informacji w kolejnej publikacji.

Czytaj także: Witowice Dolne. W kuchni domu jednorodzinnego wybuchł pożar

Fot. NS

 

Share on twitter
Share on facebook