Już w najbliższy piątek, 13 kwietnia między godziną 10.30, a 13 ulicami Nowego Sącza przejdzie kolorowy Orszak Jana Długosza. Towarzyszyć mu będą pokazy mody średniowiecznej, tańce. - W ten sposób chcemy manifestować nasze przywiązanie do tradycji jak i zaproponować młodzieży ciekawą formę historii - podkreślał podczas dzisiejszej konferencji nauczyciel historii Jacek Tomasik.

Renault2

- Zaczynamy o 10.30 na dziedzińcu I LO, potem przechodzimy na planty, tam zatrzymamy się na krótko pod Dębem Wolności, który ma dla nas symboliczny wymiar (...) Później ruszymy ulicą Długosza, Kościuszki, wejdziemy na ulice Jagiellońską i udamy się na sądecki rynek - wyjaśnił Tomasik.

W pochodzie będą uczestniczyć uczniowie i nauczyciele I LO oraz grupy z innych szkół. W kolorowym korowodzie nie zabraknie rycerzy, dworzan oraz dam dworu. Pojawi się też pospólstwo oraz osoby duchowne.

Pod ratuszem odbędą się konkurencje zręcznościowe oraz pokaz mody średniowiecznej. Spotkanie z młodzieżą sądecką przebraną za przedstawicieli Państwa Osmańskiego - to kolejny etap wędrówki orszaku. Wówczas zostaną odegrane scenki w radosnym tonie.

- W 2015 roku przypadała rocznica urodzin Jana Długosza i wtedy moi koledzy zapoczątkowali orszak, aby uświadomić społeczeństwu sądeckiemu, że tu w czasach wieków średnich gościliśmy Jana Długosza i synów królewskich. To były jedne z najlepszych czasów dla Polski - Aleksander Rybski, dyrektor I LO.

Historyk Michał Zacłona co roku wciela się w rolę Jana Długosza i jedzie na czele pochodu na motorze. Pomysłodawcą nietypowego, mechanicznego rumaka był sam prezydent Ryszard Nowak. Zacłona przygotowuje też na tę okazję specjalne mowy, które wygłasza w rynku lub pod Dębem Wolności.

Żyjemy w cieniu ważnych dat: okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 200-lecia istnienia naszej szkoły. W zeszłym roku obchodziliśmy znamienną rocznicę: 725-lecie istnienia, funkcjonowania, trwania i rozwijania się naszego grodu, naszego miasta. Nie sposób żeby Jan Długosz uciekł w swoich mowach od tych rocznic - zdradza Michał Zacłona i podkreśla, że w tegorocznych przemówieniach poruszy temat społeczeństwa, Państwa i patriotyzmu.

Jak wyjaśnia Jacek Tomasik, celem organizowania Orszaku Jana Długosza jest przywracanie pamięci oraz wzbudzenie zainteresowania ludzi czasami, które przypominają o świetności naszego kraju i miasta, ale także o wielkich osobach, które zapisały się na kartach historii i które w przeszłości gościł nasz gród.

Orszak Jana Długosza organizowany jest już po raz czwarty i jak zwykle cieszy się poparciem ze strony władz Nowego Sącza. - Nie ukrywam, że jest to znakomity pomysł i świetna realizacja. Niejako wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta. Zważywszy na to, że w tym roku obchodzimy 200-lecie istnienia I Liceum, tym bardziej orszak jest znaczący i znamienny. Cieszę się, że mogę w tym uczestniczyć - mówił prezydent Ryszard Nowak.

Fot. Natalia Sekuła/

Kinga Nikiel Bielak

 

NOWAK-MOSTYMAJ

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.