Ratujemy życie małej Wiki! Orion organizuje zbiórkę pieniędzy na operację

Wiktoria Budzyn ma niespełna trzy latka. W sierpniu 2015 roku, gdy mała miała 10 miesięcy, zdiagnozowano u niej raka – neuroblastomę III stopnia z wnikaniem do kanału kręgowego. Mimo operacji, guz wciąż rośnie. Konieczna jest kosztowna operacja. 

– Wiktoria miała na plecach dziwne uwypuklenie. Myśleliśmy, że coś ją ugryzło, zgłosiliśmy się z tym do lekarza. Ten nie zauważył nic niepokojącego, jednak poprosiliśmy o skierowanie na USG. W trakcie wykonywania badania okazało się, że jest to guz. Do rąk dostaliśmy skierowanie na oddział onkologii z dopiskiem ,,PILNE”. W jednej chwili nasz świat się zawalił, nie mogliśmy w to uwierzyć. Wikusia urodziła się zdrowa, nie chorowała i skąd nagle taka diagnoza? W duszy błagałam, aby to nie była prawda – opowiada mama Wiktorii.

Mała trafiła na oddział onkologii dziecięcej. Najpierw było badanie za badaniem. Po około dwóch tygodniach dostała pierwszy cykl chemioterapii. W grudniu 2015 miała operację, ale niestety nie udało się wyciąć całego guza. Została masa resztkowa przy kręgosłupie i między kręgami – niestety w Polsce nieoperacyjna.

Po badaniu kontrolnym we wrześniu 2016 okazało się, że guz w kanale kręgowym nadal rośnie.

– W szpitalu powiedziano nam, że jest to wskazanie do dalszej obserwacji. Dla nas to było za mało. Zaczęliśmy szukać pomocy i konsultować wyniki w innych ośrodkach, również za granicą. W odpowiedzi, która nadeszła ze szpitala z Niemiec, gdzie są gotowi wykonać operację, przeczytaliśmy jedno bardzo ważne zdanie: „Nie można czekać na uciśnięcie rdzenia – trzeba operować”. Uciśnięcie rdzenia powoduje niedowład nóg. Boimy się, że Wikusia przestanie chodzić. Mamy bardzo mało czasu, ale niestety jest to bardzo kosztowna operacja. Trzeba zebrać 30  tysięcy 180 euro.

Dziewczynce chce pomóc nowosądeckie Stowarzyszenie Orion.

W najbliższą niedzielę, 28 maja, wraz ze starosądecką Fundacją „Będzie Dobrze” organizuje zbiórkę pieniędzy dla małej Wiki.

Około dwustu wolontariuszy będzie kwestowało pod kościołami w Nowym i Starym Sączu, w Głębokiem, Barcicach, Przysietnicy, Żeleźnikowej Wielkiej, Siennej, Siedlcach, Wielogłowach, Piątkowej i w Librantowej.

Tydzień później – 4 czerwca, zbiórka będzie przeprowadzona na terenie parafii Matki Bożej Niepokalanej oraz parafii Najświętszej Maryi Panny (na Zabełczu).

– Wiktoria jest podopieczną Fundacji Kawałek Nieba. Zbiórka na niej już się rozpoczęła. Celem naszych działań jest dofinansowanie operacji i ewentualnej późniejszej rehabilitacji. Może uda nam się zebrać całość kwoty? – zastanawia się Michał Mółka.

Orion chce także pomóc Nowosądeckiemu Stowarzyszeniu Amazonek im. Heleny Włodarczyk, które potrzebuje nowej rehabilitacyjnej bieżni.

W Nowym Sączu jest około stu Amazonek. Rehabilitacja dla nich prowadzona jest pięć razy w tygodniu.

– Nasza bieżnia ma już ponad dwadzieścia lat. Wymieniamy części, ale sprzęt nadal się psuje. Jest już zużyty – mówią Amazonki.

W zbiórkę włączyły się m.in.: Fundacja „Będzie Dobrze”, PTTK, Sądecki Strzelec, TKKF Dąbrówka, Zarząd Osiedla Piątkowa, Zarząd Osiedla Biegonice, OSP Biegonice, Stowarzyszenie Nawojowska Grupa Wsparcia i Sursum Corda.

– Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, by zechcieli wspomóc naszą zbiórkę. Każda złotówka jest na wagę złota – mówi Tomasz Strachanowski, wiceprezes Fundacji „Będzie dobrze”.

Fot. Agnieszka Małecka, z arch. Fundacji Kawałek Nieba. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.