Okiem architekta. Młodzi projektanci dochodzą do głosu

Okiem architekta. Młodzi projektanci dochodzą do głosu

Jakub Potoczek – architekt, autor m.in. projektu budynku powstającego obecnie u zbiegu ul. Lwowskiej i Naściszowskiej, a także realizacji przy ul. Broniewskiego 28, nagrodzonej przez marszałka Województwa Małopolskiego w 2014 r. w konkursie im. Witkiewicza.

– Pomysł na projekt tego budynku wziął się z klasycznego zderzenia idei. Z jednej strony inwestor chciał maksymalnie wykorzystać działkę jaką dysponuje, z drugiej strony projekt trzeba było dostosować do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który narzuca swoje wymagania. W tym przypadku mówimy o ochronie konserwatorskiej , której podlega pierzeja ulicy Lwowskiej.

Sama kamienica na rogu ulicy Naściszowskiej nie była wpisana do rejestru zabytków, ale znajdowała się w obszarze chronionym. Zwróciliśmy się do  konserwatora zabytków z pytaniem czy można ją wyburzyć i w pewnym sensie odtworzyć historycznie. Uzyskaliśmy na to zgodę. Na całej powierzchni działki powstanie  podziemny parking, a na nim budynek mieszkalny, który widzimy na wizualizacji. Od strony ul. Lwowskiej historyzujący, poprzez narożnik zakręcający w ul. Naściszowską i płynnie  przechodzący w współczesną  formę architektoniczną.

Sama forma jest prosta, rozbita przez układ balkonów i wyeksponowaną klatkę schodową zewnętrzną. Całość zagadnienia polegała na płynnym połączeniu historycznej zabudowy od ul. Lwowskiej z istniejącymi modernistycznymi blokami od strony ul. Naściszowskiej.

Sądecki rynek deweloperski? Przede wszystkim ożywienie ostatnich lat widać na Alejach Wolności, gdzie wreszcie zamiast porzeczek mamy kawał dobrej, europejskiej architektury. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że to, (…)

Całość przeczytasz w najnowszym DTS:

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.