Zła wiadomość dla śpiochów: od niedzieli śpimy krócej

Konkretnie o jedną godzinę. W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. 26 marca nad ranem wskazówki przesuwamy z godz drugiej na godz. trzecią. Czas letni obowiązywać będzie aż do ostatniej niedzieli października.

Czas letni obowiązuje w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie z wyjątkiem Islandii Rosji i Białorusi.

W Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Poprzednie obowiązywało do 2016 roku . Na początku listopada 2016 roku rząd wydał jednak rozporządzenie, które przedłuża stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Choć zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego oraz mniejsze zużycie energii, nie ma zgodności opinii, co do sensowności tego posunięcia, tym bardziej, że w Polsce zmiana czasu jest skomplikowana i kosztowna.

fot. pixabay.com

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.