Od lat znęcał się nad rodziną. Żona odważyła się to zgłosić

Od lat znęcał się nad rodziną. Żona odważyła się to zgłosić

znęcał się

Mieszkaniec gminy Muszyna od lat znęcał się nad swoją rodziną. Bez powodu wszczynał awantury, wyzywał swoich bliskich i bił żonę. W końcu kobieta znalazła w sobie odwagę, by zgłosić sprawę policji.

Kobieta, będąca ofiarą przemocy domowej, pojawiła się w Komisariacie Policji w Muszynie kilka dni temu. Zgłosiła, że jej mąż znęca się nad rodziną. Zdecydowała się na złożenie zawiadomienia o przestępstwie po jednej z ostatnich awantur. Wcześniej przez lata liczyła na to, że jej mąż w końcu się zmieni. Niestety, jego agresja narastała.

Policjanci zatrzymali mężczyznę. Usłyszał już zarzuty, a prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie agresora. Decyzją sądu, mieszkaniec gminy Muszyna trafił do więzienia na trzy miesiące, dzięki czemu został odizolowany od rodziny. Za przestępstwa, których się dopuścił, grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Reagujmy na domową przemoc

– Warto pamiętać, że brak reakcji na przemoc w rodzinie, to ciche przyzwolenie. Nie zostawiajmy pokrzywdzonych samych z tym problemem. Każdy, kto był świadkiem takiego zachowania, powinien działać, bo przemoc domowa to zjawisko, które się nasila, a szybka reakcja może wiele zmienić – uświadomić ofiarę, ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu – zaznacza Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Pomóc może wiele instytucji, w tym policja. W chwili zagrożenia życia lub zdrowia powinno się zadzwonić pod numer 112. Z funkcjonariuszami można się skontaktować także poprzez aplikację ,,Alarm 112″ lub ,,Moja Komenda”, a także za pośrednictwem platformy ,,Policja e-usługi”.

Warto też wiedzieć o istnieniu Policyjnego Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), który czynny jest w dni robocze w godzinach 09:30-15:30. Fachową poradę można otrzymać również pod całodobowym numerem Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002).

– Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie pozostawaj obojętny! Powiadom odpowiednie służby! – apelują policjanci.

zdjęcie poglądowe: KMP w Nowym Sączu

Czytaj też: Kryniccy goprowcy ruszyli na ratunek w Karkonoszach

Share on twitter
Share on facebook