Obwodnica Chełmca otwarta. Nową trasą przejechali pierwsi kierowcy

Obwodnica Chełmca otwarta. Nową trasą przejechali pierwsi kierowcy

Przed południem nową obwodnicą Chełmca przejechały pierwsze samochody. Prace przy 1,5-kilometrowym odcinku zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Dzisiaj (18 września) oficjalnie, przy udziale polityków, parlamentarzystów, wójta gminy Chełmiec i przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, otwarto trasę.

Inwestycja kosztowała ponad 49 mln 718 tys. zł. Wykonawcą zadania było konsorcjum firm Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Austrii, a projektantem – firma Arkas Projekt. Obwodnica miała zostać oddana do użytku 31 lipca, jednak był problem z dostawą dylatacji, czyli części łączących mosty i wiadukty z drogą, stąd wrześniowy termin zakończenia prac.

Obwodnica ma dokładnie 1406 m długości i połączyła rondo siostry Czesławy Lorek z rondem im. ks. prof. Bolesława Kumora, pozwalając na ominięcie przebiegających przez centrum Chełmca ul. Limanowskiej i Marcinkowickiej. Z badań przeprowadzonych przez GDDKiA w styczniu 2020 roku wynikało, że przez skrzyżowanie codziennie przejeżdżało tędy ponad 26 tysięcy pojazdów, w tym ponad 3,6 tysiąca samochodów ciężarowych i dostawczych. Teraz ma się to zmienić, gdyż obwodnica wyprowadziła ruch tranzytowy z centrum Chełmca. 

Nowa trasa połączyła drogę krajową nr 28 z DK75 w północno-zachodniej części Nowego Sącza. Roboty rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Na obwodnicy wybudowano dwa mosty – nad rzeką Biczyczanką i dwa wiadukty: nad ulicą Leśną i nad ulicą Węgrzynek. Prace trwały całą zimę. Przebudowano również m.in. wlot do ronda i drogi powiatowe.

Więcej o inwestycji przeczytacie w naszym artykule: https://www.dts24.pl/obwodnicy-chelmca-w-lipcu-nie-bedzie-sa-opoznienia/

Fot. Adrian Maraś/
GDDKiA
Share on twitter
Share on facebook