Zrabowany podczas wojny obraz trafił do Nowego Sącza

Zrabowany podczas wojny obraz trafił do Nowego Sącza

Muzeum Okręgowe wzbogaciło się o cenny eksponat: obraz „Na przypiecku” pędzla Franciszka Mrażka, artysty urodzonego w 1891 r. Nowym Sączu. Dzieło zostało zrabowane przez niemieckiego oficera. Zwrócił je dobrowolnie jego wnuk.

Obraz przekazała dyrektorowi muzeum Robertowi Ślusarkowi, Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecny był także konserwator dzieł sztuki z nowosądeckiego muzeum Józef Walczyk.

Dzieło zostało przekazane Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego 14 marca w Konsulacie Generalnym RP w Monachium.

Obraz, wywieziony w czasie II wojny światowej przez niemieckiego oficera z pałacu w Spale zwrócił jego wnuk, o czym pisaliśmy TUTAJ.

– Jestem zaszczycony, że Ministerstwo zaufało naszemu lokalnemu muzeum i przekazało ten bezcenny zabytek do zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – mówi dyrektor Robert Ślusarek.

Obraz jest w doskonałym stanie, nie ma  popękań ani ubytków. Znajduje się w oryginalnej ramie.

Nie powstał ani w Nowym Sączu, ani w jego okolicach. Pochodzi z pałacu prezydenckiego w Spale który był siedzibą prezydenta Mościckiego. Pałac już nie istnieje. W czasie II wojny światowej stacjonowały tam wojska Wermachtu.

W 1945 r., po zajęciu Spały przez Armię Czerwoną, pałac został zniszczony i niemal doszczętnie spalony. Większość dzieł sztuki została zrabowana i wywieziona z Polski przez Niemców.

Wnuk niemieckiego oficera odziedziczył obraz „Na przypiecku”  wraz z albumem ze zdjęciami z wnętrza pałacu. Widać na nich ten obraz oraz jeszcze inny, o którego utracie nic nie wiadomo.

– Od tej pory obraz będzie znajdował się w Muzeum w Nowym Sączu, ze względu na nazwisko autora. Franciszek Mrażak był lokalnym malarzem nowosądeckim. Urodził się tutaj i zmarł nieopodal, w Limanowej – mówi Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Franciszek Mrażak był malarzem i fotografikiem. Malował z fotografii, dlatego koloryt jest dość ciekawym zjawiskiem w tym przypadku. Znamy jego prace, część z nich znajduje się w Muzeum Regionalnym w Limanowej – tłumaczy dyrektor nowosądeckiego Muzeum.

Wartość obrazu nie została oszacowana.

– Prace Mrażka dotychczas nie pokazywały się na aukcjach dzieł sztuki, dlatego nie potrafimy powiedzieć jak kosztowny jest obraz, który do nas trafił – tłumaczy dyrektor Ślusarek.

Sądeczanie będą mogli zobaczyć dzieło prawdopodobnie podczas Nocy Muzeów, która odbywa się corocznie w maju.

fot. Agnieszka Małecka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.