Dziadek wywiózł, wnuk zwrócił. Bezcenny obraz trafi do Sącza.

Dziadek wywiózł, wnuk zwrócił. Bezcenny obraz trafi do Sącza.

Do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu trafi dzieło polskiego malarza Franciszka Mrażka „Na przypiecku”. Artysta pochodził z Nowego Sącza i jego obraz powróci tutaj po wielu latach „przymusowej emigracji”.

Obraz „Na przypiecku”powstał najprawdopodobniej w latach 20. bądź 30-tych XX w. Przedstawia kameralną scenę rodzajową rozgrywającą się we wnętrzu chłopskiej chaty.  Kobieta przygotowuje posiłek. Towarzyszy jej dziecko siedzące na przypiecku. Motyw ten był często powtarzany przez Franciszka Mrażka.

Obraz został wywieziony z Polski w czasie II wojny światowej. Niemiecki oficer zabrał go z Pałacu Prezydenckiego w Spale.

W styczniu 2017 r. do Ambasady RP w Berlinie zgłosił się mieszkaniec Bawarii deklarując chęć zwrotu cennego przedmiotu, wywiezionego w czasie II wojny światowej przez jego dziadka, który jako niemiecki oficer stacjonował w 1940 r. w Pałacu Prezydenckim w Spale. Osoba ta przekazała także skany fotografii żołnierzy niemieckich rezydujących w Spale przedstawiające grabione dzieła sztuki.

Dziś w Konsulacie Generalnym RP w Monachium obraz został przekazany przedstawicielom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stronie polskiej wypożyczone zostały również dwa albumy zawierające przeszło 700 zdjęć z okresu 1939-1941, które zostaną poddane badaniom naukowym.

Franciszek Mrażek urodził się 7 stycznia 1891 r. w Nowym Sączu, a zmarł w 1970 r. w Limanowej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Limanowej przez pewien czas uczył się malarstwa w Krakowie, w pracowni Aleksandra Mroczkowskiego – ucznia Jana Matejki. Później studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie komisja musiała wysoko ocenić jego talent, ponieważ bez matury przyjęto go na studia. Malarstwa uczył się również w Monachium. Malował portrety, pejzaże, sceny rodzajowe z okolic Limanowej. Obrazy jego znajdują się w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej w Limanowej, a także w prywatnych zbiorach”  informują pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Źródło i fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.