Nowy Sącz: zostań rodzicem zastępczym

Zbliża się Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego organizowany przez Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu.

– Jest to święto rodzin zastępczych oraz dzieci, które znalazły zastępczy dom wypełniony miłością. Chcemy docenić i wesprzeć rodziny zastępcze – mówi Henryk Leśniara, Dyrektor Ośrodka Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu.

W Nowym Sączu funkcjonuje 80 rodzin zastępczych, które wychowują łącznie 134 dzieci.

– Rodzicielstwo zastępcze jest rodzicielstwem niezwykłym. Jest darem rodzin, które gotowe są otwierać swoje domy i serca dla najbardziej potrzebujących – dzieci. Wiąże się to z odwagą, poświęceniem oraz gotowością niesienia innym bezinteresownej pomocy. Rodzicielstwo zastępcze jest szansą dla dzieci, które nie mogą pozostać w swoich rodzinach biologicznych. Jest nadzieją na znalezienie bezpiecznej przystani, miejsca, gdzie poczują się akceptowane i otoczone troskliwą opieką – mówi Paweł Dziedzic, prezes Stowarzyszenia Betlejem, który sam od ponad 20 lat jest rodzicem zastępczym.

– Wychowaliśmy dużo dzieciaków. Niektóre mają już swoje własne dzieci. To, w jaki sposób traktują swoje pociechy, jest dla nas najpiękniejszym prezentem i dowodem, że nasza praca miała i nadal ma sens – uważa Dziedzic.

Dla rodzin zastępczych przygotowano mnóstwo atrakcji.

– Tegoroczny Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego w Nowym Sączu rozpocznie się 29 maja w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu od konferencji naukowej pt. „Więzi. Dziecko w rodzinie zastępczej”. A już 30 maja o godz. 17. zapraszamy do kina Sokół, gdzie odbędzie się projekcja filmu pt. „Jutro będziemy szczęśliwi” – mówi psycholog i psychoterapeuta Grzegorz Strojny.

Będzie również rodzinny piknik.

– W niedzielę, 4 czerwca, Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin organizuje piknik rodzinny w Feleczynie. Uroczystość ta poprzedzona będzie Mszą Świętą w intencji sądeckich rodzin zastępczych, która rozpocznie się o godz. 12.15 w Kościele Parafialnym w Łabowej. Potem, na terenie nadleśnictwa w Feleczynie, odbędzie się piknik, podczas którego będzie poczęstunek oraz liczne atrakcje dla uczestników – mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowy Sączu Józef Markiewicz.

Dlaczego warto zostać rodzicem zastępczym? Zobacz SPOT.

Fot. z arch. Stowarzyszenia Betlejem, Agnieszka Małecka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.