Nowy Sącz. Zmiany regulaminu Budżetu Obywatelskiego? Oddaj swój głos

Nowy Sącz. Zmiany regulaminu Budżetu Obywatelskiego? Oddaj swój głos

Insytut Karpacki, Nowy Sącz

Sprawa Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście nabrzmiała. Można nawet mówić o kryzysie sądeckiego BO. Władze miasta zainicjowały proces naprawiania BO. Chodzi także o sam regulamin naboru projektów. Trzeba przyznać, że to jest zasadnicza sprawa. Dużo o tym pisano w naszych sądeckich mediach. W 2022 roku obyła się taka spontaniczna debata, gdzie głos zabrało wielu obywateli, ale także przedstawicieli sądeckich mediów.

W ramach tego procesu debaty, naprawy, zmiany regulaminu Grupa Młodzieżowa, powołana w ramach Młodzieżowej Akademii Partycypacji Obywatelskiej, sformułowała szereg kwestii, które chce poddać publicznej ocenie.

Pierwsza kwestia dotyczy samej istoty zgłaszanych projektów. Trzeba jednak wyjść od tego, że w ramach BO powinny być zgłaszane projekty obywatelskie, przez Obywateli Miasta Nowego Sącza. Obywatele są także klientami. Jeżeli kupujemy coś na rynku, to stajemy się właśnie klientami. Mając to na uwadze, nie trudno już wymyślić projekt, który będzie powielał to co jest sprzedawane na rynku. Wydatki takiego projektu BO staną się wówczas dotacją do zakupów produktów, a zwłaszcza usług.

Wiele usług dostępnych na rynku ma „szlachetny” cel. Możemy łatwo wyobrazić sobie usługi: turystyczne, wycieczkowe, imprez biesiadnych, ćwiczeń fitness, rekreacji. Teraz już łatwo przekuć to na niby obywatelski projekt, w którego w uzasadnieniu poda się wiele pożytecznych celów. A skoro korzystać z tego będzie większa grupa obywateli (klientów), to on pozyska rys projektu obywatelskiego.

Można oczywiście bronić takich projektów i podawać argumenty, że skoro obywatel bywa także klientem, to nadal zostaje obywatelem i może mieć życzenie realizowania projektów, w ramach których będą udzielane dotacje do usług oferowanych przez biznes.

W Nowym Sączu przykładami takich projektów są te realizowane na Osiedlach Nawojowska i Zawada, ale także na wielu innych osiedlach są organizowane projekty wycieczkowo-integracyjne. Usługi sportowo-rekreacyjne można kupić na rynku, można także kupić wycieczki i uczestnictwo w imprezach okolicznościowych.

Inicjatorzy – Grupa Młodzieżowa – postanowili zadać otwarte pytanie obywatelom miasta, co o tym sądzą. Czy należy wprowadzić wykluczenie projektów krypto konsumpcyjnych, czy też nie należy wprowadzać takiego ograniczenia. Sprawę należy traktować jako otwartą. To pierwsze zagadnienie związane z BO, wkrótce będą publikowane kolejne.

Pytanie konsultacji: Czy należy wykluczyć z Budżetu Obywatelskiego projekty, które powielają usługi oferowane przez biznes na rynku? Swój głos można oddać – TUTAJ.

logotyp

Autor: Grupa Młodzieżowa Batorego

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama