Ranking GLG. Wyróżniamy tych, którzy są w artystycznej drodze

Ranking GLG. Wyróżniamy tych, którzy są w artystycznej drodze

Kruk

Rozmowa z Ryszardem Krukiem – zakochanym w Sądecczyźnie warszawiakiem, krakusem z pochodzenia, pomysłodawcą
Rankingu Genialni Lokalni Globalni

– To już piąty, jubileuszowy Ranking Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Gdy rodziła się inicjatywa Rankingu, spodziewałeś się, że tak się to rozwinie?

– Kiedy z Wojciechami Molendowiczem i Knapikiem rozmawialiśmy o założeniach Rankingu, który w skrócie i barwnie zwiemy GLG, a który, co ważne z racji zasięgu inicjatywy, dobrze brzmi i po polsku, i po angielsku, braliśmy pod uwagę pojawiające się opinie, że idea szybko zniknie, bo braknie kandydatów.

Dla mnie nie było wątpliwości, że ranking rozkwitnie, może dlatego że – przy szacunku dla folkloru – śledzę dokonania Sądeczanek i Sądeczan także w innych dziedzinach kultury. Jak wiesz, każdego roku mieliśmy po około ćwierć setki zgłoszeń, w tym sporo osób, o których dokonaniach na polu kultury niewielu ludzi na Sądecczyźnie wiedziało, a nawet jeśli wiedziało, to nie kojarzono ich z naszym regionem. Także w tym roku Kapituła miała poważny problem, by ze zgłoszonych 24 osób o sporych osiągnięciach wybrać 15 do finałowego etapu. Jestem spokojny, że inicjatywa będzie się rozwijała.

– Różnego rodzaju rankingów, konkursów, plebiscytów jest na Sądecczyźnie sporo. Czym na ich tle wyróżnia się Ranking GLG?

– Wyróżniają nas trzy ważne cechy. Po pierwsze, i to jest nasze najważniejsze założenie w Rankingu GLG, doceniamy za osiągnięcia na polu szeroko rozumianej kultury, które zostały dostrzeżone i nagrodzone poza Sądecczyzną. Nie wystarczy zatem być sławnym tylko na domowym podwórku. Trzeba odważnie na polu kultury konfrontować swoje dokonania z innymi, stanąć – jeśli zajdzie potrzeba – w szranki z reprezentantami innych regionów, a także spoza Polski i wygrać taką bitwę.

Po drugie wyróżniamy za osiągnięcia w minionym roku, a nie za tak zwany całokształt, no i po trzecie na Sądecczyznę patrzymy szeroko i bierzemy pod uwagę trzy powiaty: nowosądecki, limanowski i gorlicki, ponieważ więcej je łączy niż dzieli. Nikomu więc nie podkradamy kandydatek i kandydatów, nie depczemy po piętach, a jesteśmy – jak sądzę – uzupełnieniem dla innych rankingów, konkursów i plebiscytów.

Proszę także pamiętać, że mamy szczególnie zobowiązującego nas do odpowiedzialnego społecznie działania Patrona, sławną Sądeczankę Danutę Szaflarską. W tych dniach przypadła 108. rocznica jej urodzin, już rozważamy, jak uczcić zbliżającą się 110. rocznicę. Zapraszamy do współpracy programy społeczne i kulturalne Sądecczyzny, w tym szczególnie bliskich sercu pani Danuty mieszkańców Piwnicznej i Starego Sącza.

– Genialny to według „Słownika Języka Polskiego” osoba niezwykle utalentowana. Lokalny, czyli związany z szeroko pojętą Sądecczyzną, a jak rozumieć ostatni element – Globalny?

Całą rozmowę przeczytasz w najnowszym DTS. Tam znajdziesz też sylwetki 15 kandydatów nominowanych do tegorocznej Nagrody GLG. Od jutra startuje głosowanie!

 

Share on twitter
Share on facebook