„Ziemia Planeta Ludzi” i zanikanie języków na dzisiejszej maturze

„Ziemia Planeta Ludzi” i zanikanie języków na dzisiejszej maturze

Egzamin pisemny z języka polskiego to już historia dla tegorocznych maturzystów. Jutro zmagać się będą z matematyką, a w poniedziałek, czyli 8 maja z wybranym językiem obcym nowożytnym. W Nowym Sączu, w szkołach publicznych do matury przystąpi w tym roku 2019 uczniów, z czego 1157 w liceach ogólnokształcących, a 862 w technikach. Egzaminy zakończą się 26 maja.

Egzamin dojrzałości rozpoczął się w całej Polsce o godz. 9. Uczniowie mieli niecałe trzy godziny na zmierzenie się zagadnieniami egzaminacyjnymi.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. J. Długosza w Nowym Sączu, gdzie w dniu dzisiejszym do egzaminu z j. polskiego przystąpiły 342 osoby.

Myślę, że nasi uczniowie są dobrze przygotowani do egzaminów maturalnych – mówi Aleksander Rybski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowym Sączu. – Nie mamy żadnych obaw jeśli chodzi o poziom podstawowy. Egzamin rozszerzony to już trudniejszy wybór, bo decyduje on o wyborze kierunku studiów.

Na dzisiejszym egzaminie maturzyści mieli trzy teksty źródłowe: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, tekst o Henryku Sienkiewiczu oraz tekst „Milczenie” o zanikaniu języków, a  ich zadaniem było odpowiedzieć na konkretne pytania dotyczące tych tekstów. Ponadto musieli napisać rozprawkę na podstawie fragmentu tekstu „Ziemia, planeta ludzi” Anthony’ego de Saint-Exupéry lub  przeanalizować wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Słyszę czas”.

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, zaś świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 30 czerwca. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Warunkiem otrzymania świadectwa dojrzałości będzie uzyskanie minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych: pisemnych i ustnych z języków polskiego i obcego oraz pisemnego z matematyki oraz przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wynik egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko rekrutacji na studia.

fot. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.