Nowy Sącz wyróżniony. Zjeżdża do nas wojsko z Rosomakiem. Będzie grochówka i mnóstwo atrakcji

Nowy Sącz wyróżniony. Zjeżdża do nas wojsko z Rosomakiem. Będzie grochówka i mnóstwo atrakcji

Nowy Sącz będzie jednym z szesnastu polskich miast, gdzie odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego. O to, aby nie w Krakowie, a właśnie tutaj zorganizować wojewódzkie uroczystości, zabiegał przez ponad pół roku w ministerstwie oraz u dowódców jednostek wojskowych sądeczanin, porucznik rezerwy, mgr Paweł Terebka. Do miasta zawita ogromna wystawa sprzętu wojskowego z bogactwem broni. Zobaczymy Rosomaki, będziemy delektować się wojskową grochówką i mnóstwem atrakcji. Jedną z nich będzie możliwość rzucenia granatem ćwiczebnym. Ale to nie wszystko!

Na miejsce będzie można dojechać zabytkowym autobusem Galicyjskiej Linii RETRO (R) kursującym na trasie Dworzec PKP – Miasteczko Galicyjskie.

– Piknik w Nowym Sączu odbędzie się 15 sierpnia w godzinach od 12:00-20:00 w Miasteczku Galicyjskim (ul. lwowska 226). Wstęp będzie bezpłatny. MON w ramach pikniku przygotował 1000 porcji darmowej grochówki do rozdania dla uczestników. O godz. 15:00 na wszystkich piknikach w kraju odbędzie się uroczyste podniesienie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Wystąpi orkiestra garnizonowa, składająca się z 30 muzyków. Natomiast dla dzieci będą zorganizowane animacje, plenerowe zabawy, malowanie twarzy  – wylicza por. rez. Paweł Terebka.

Co więcej, na nowosądeckim pikniku będzie można podziwiać ogromną wystawę sprzętu wojskowego m.in.: Hummery, armaty, broń, moździerze, specjalistyczny sprzęt saperski… Będzie nawet kołowy transporter opancerzony Rosomak. Będzie można postrzelać z trenażera cyklop i rzucić granatem ćwiczebnym.

– Chcemy by wszyscy sądeczanie się fajnie bawili i dowiedzieli się jak najwięcej o wojsku tym współczesnym, ale i o historii oręża Wojska Polskiego – podkreśla Terebka.

Jak przypomina, w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej  przeniosło centralne obchody  z Warszawy do Katowic, a ponadto w całej Polsce ma się odbyć 16 pikników wojskowych, po jednym w każdym województwie. W wojewódzkie małopolskim taki piknik na okoliczność Święta Wojska Polskiego zaplanowano właśnie dla sądeczan.

– Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Nowym Sączu przygotuje dioramy historyczne, by pokazać historię Wojska Polskiego na przestrzeni ostatnich 80 lat, czyli od 1939 do 2019. Zobaczyć zatem będzie można dioramę z rekonstrukcjami historycznymi Wojska Polskiego z 1939 r. gdyż obchodzimy w tym roku 80 rocznicę wydarzeń z września 1939, a także dioramę Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdyż mamy 75 rocznicę bitwy pod Monte Casino – mówi Paweł Terebka. – Zaprezentowana będzie oryginalna ciężarówka Chevrolet Canada, jakiej używało PSZ, a także umundurowanie z tego okresu. Ponadto będziemy mogli ,,zobaczyć” wojsko polskie formowane na wschodzie, czyli oryginalny transporter opancerzony BA-64 oraz armatę ZIS-2 wraz z obsługą rekonstruktorów – dodaje.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu szykuje ponadto na okoliczność wojskowego święta wystawę pamiątek związanych z 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich oraz Polskimi Siłami Zbrojnymi. Co jeszcze? W Miasteczku Galicyjskim będzie także stoisko NBP, na którym zaprezentowane zostaną monety ,,100 lat polskiej flagi państwowej” oraz monety okolicznościowe wyprodukowane  z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Wierni Polsce 

– Głównym organizatorem pikniku na Święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia jest Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Nowym Sączu we współpracy z Fundacją Żyj Aktywnie. Partnerami wydarzenia są miasto Nowy Sącz i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej – informuje lokalny koordynator Paweł Terebka.

W przygotowanie sądeckiego pikniku będą także zaangażowane: 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Żandarmeria Wojskowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 8 Baza Lotnictwa Transportowego Kraków Balice, Jednostka Wojskowa Wojsk Specjalnych NIL, Agencja Mienia Wojskowego, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Sączu, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie.

Wojskowe pikniki odbędą się w: Nowym Sączu, Brzegu, Gołdapi, Jarosławiu, Jaworze, Kołobrzegu, Lesznie, Łasku, Pucku, Radomiu, Sandomierzu, Sulechowie, Suwałkach, Włocławku i Zamościu, a także przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wszystkie opatrzone są hasłem ,,Wierni Polsce”.

Gośćmi imprezy w Miasteczku Galicyjskim będą m.in.: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, dowódca garnizonu krakowskiego gen. brygady Szymon Koziatek,

– Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania. Oj będzie się działo! – zapewnia por. rez. mgr Paweł Terebka.

Rozkład jazdy zabytkowego autobusu poniżej w galerii zdjęć.

Fot. NS/ pixabay/
arch. Paweł Terebka

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama