Nowy Sącz. W niedzielę zamkną trzy ulice, w sobotę utrudnienia w ruchu

Nowy Sącz. W niedzielę zamkną trzy ulice, w sobotę utrudnienia w ruchu

zamknięte ulice, Skwer Pamięci

W najbliższą niedzielę od godziny 15:00 do 18:00 będą zamknięte trzy ulice w Nowym Sączu. Również w sobotę kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Powodem są przygotowania, a potem uroczystości odsłonięcia Skweru Pamięci Ofiar Zagłady.

Na trzy godziny zostaną zamknięte ulice: Kazimierza Wielkiego, Berka Joselewicza, Tymowskiego. Władze miasta apelują, aby w tym czasie nie parkować na ul. Tymowskiego i na ul. Berka Joselewicza (odcinek od ul. Tymowskiego do ul. Bóżniczej).

,,Ponadto ze względów organizacyjnych, utrudnienia w ruchu na odcinku ulicy Tymowskiego pomiędzy ulicami Berka Joselewicza i Kazimierza Wielkiego pojawią się już w sobotę wieczorem. Od godzin porannych w niedzielę (28 sierpnia), parking przed synagogą, między ulicami Kazimierza Wielkiego, a Berka Joselewicza będzie zamknięty” – informuje Jakub Pędzich z biura prasowego nowosądeckiego magistratu.

Data otwarcia Skweru Pamięci nie jest przypadkowa, bowiem 28 sierpnia przypada rocznica ostatniego transportu sądeckich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu, w 1942 roku.

– (…) Generalnie miejsce będzie miało bardzo bogatą symbolikę – będzie nawiązywać do Bełżca (miejsca, gdzie zginęli sądeccy Żydzi), do murów getta, do bydlęcych wagonów. To będzie doskonałe narzędzie edukacyjne. Mam nadzieję, że każdy kto przejdzie przez to miejsce, wyjdzie odmieniony, zrozumie na czym polegały niemieckie zbrodnie. Wewnątrz znajdzie się niemal 12 tys. imion i nazwisk Ofiar Holokaustu. I to jest najważniejszy punkt tego upamiętnienia. Nie liczba, ale konkretni ludzie – wówczas Zagłada przytłacza, pokazuje, jak bezprecedensowa była to zbrodnia – mówił w rozmowie z naszą redakcją Łukaszem Połomskim – historykiem, dyrektorem programu historycznego Sądecki Sztetl.

Więcej przeczytacie w najnowszym wydaniu gazety. Link do darmowego pobrania: DTS

Fot. ilustr. dts24.pl
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama