Nowy Sącz: uczennice nakręciły film o Bolesławie Barbackim

Nowy Sącz: uczennice nakręciły film o Bolesławie Barbackim

Karolina Borucka, Patrycja Mucha, Magdalena Kafel oraz Julia Kucharska z Zespołu Szkół nr 3 w Nowym Sączu otrzymały 1. nagrodę w konkursie „Elity ziemi sądeckiej II Rzeczypospolitej i ich losy”, w kategorii prac multimedialnych. Dziewczyny nagrały ok. 20 minutowy film pt. „Wieczny obraz – Bolesław Barbacki”. 

W filmie wstępują osoby, którym postać Bolesława Barbackiego, artysty, społecznika oraz patrioty, jest szczególnie bliska. Są to: jego ostatnia, żyjąca jeszcze uczennica, Eugenia Romańska z domu Kącka, historyk i kostiumolog, prezes Fundacji Nomina Rosae Maria Molenda, Janusz Michalik z Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, kierownik Miejskiego Ośrodka Kultury, czy Czesław Sarota, dyrektor ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego.

Dyrektor, gdy staje w obliczu podjęcia jakiejś ważnej decyzji, spogląda na portret patrona szkoły i zastanawia się, co on by zrobił na jego miejscu założyciel i pierwszy dyrektor szkoły. Marii Molendzie, miłośniczce historii i mody, która była przecież tak bliska Barbackiemu, marzy się zaś, aby kiedyś zrealizować film fabularny o życiu Barbackiego.

Opowiadała nam o tym w tekście:

Poczujcie Barbacką polkę!

Bolesław Barbacki swój talent rozwinął szczególnie w latach 30. XX wieku, kiedy to stał się jednym z głównych portrecistów mieszkańców Nowego Sącza. Spod jego pędzla wyszedł portret sądeckiego burmistrza dr. Romana Sichrawy, działacza oświatowego, prof. Piotra Kosińskiego czy też Wandy Siemaszkowej, aktorki, reżyserki i dyrektorki teatrów w Rzeszowie, Warszawie, Lwowie.

-Dla mnie Bolesław Barbacki jest prawdziwą ikoną, wzorem do naśladowania – od momentu, gdy usłyszałam jego historię, z ust ludzi, którzy znali go osobiście – mówi Anna Totoń, miłośniczka historii Nowego Sącza. – Był nazywany „tatusiem”, „wujkiem”. Uczennice z trudnym problemem wolały przyjść do niego, niż do rodziców. Gdy jedna z uczennic nie miała butów na zimę, on znalazł dla niej ciepłe obuwie – podkreśla Anna Totoń, autorka książki pt. „Chryzantyn Uhacz i Roman Uhacz – przyjaciele Bolesława Barbackiego.

Opiekunem merytorycznym uczennic, które wzięły udział w konkursie była Bogumiła Gleń-Balicka.

Rozstrzygnięcie konkursu „Elity ziemi sądeckiej II Rzeczypospolitej i ich losy”, zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Instytut Pamięci Narodowej oraz Andrzeja Romanka odbyło się w poniedziałek, 4 grudnia, w sądeckim ratuszu.

O konkursie pisaliśmy:

Andrzej Romanek, Muzeum i IPN chcą szukać przedwojennych elit. Konkurs dla młodzieży

Film zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego można obejrzeć poniżej:

Fot. Wikipedia, UM NS.

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama