Andrzej Romanek, Muzeum i IPN chcą szukać przedwojennych elit. Konkurs dla młodzieży

Andrzej Romanek, Muzeum i IPN chcą szukać przedwojennych elit. Konkurs dla młodzieży

Naukowiec, lekarz, żołnierz a może artysta? Rusza konkurs historyczny „Elity ziemi sądeckiej II Rzeczypospolitej i ich losy”. Konkurs skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, której zadaniem jest przedstawienie wybitnej, zasłużonej dla naszego regionu postaci.

– Nie musi to być osoba znana powszechnie. Chcemy, by młodzież dotarła do rodzinnych archiwów, skrzyń na strychu. Z pewnością kryją one wiele ciekawych historii. Okazją do organizacji tego konkursu jest przyszłoroczna 100-letnia rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówiąc elity mamy ma myśli księży, nauczycieli, naukowców, prawników, lekarzach, oficerów Wojska Polskiego, kombatantów, przemysłowców, artystów, czyli tych, którzy starali się wzbogacić życie miasta  wyjaśnia dr Marcin Chorąski z krakowskiego oddziału IPN.

– Liczymy, że poprzez ten konkurs wyłonimy prawdziwe elity, te które kształtowały społeczność Sądecczyzny, Podhala. Byli ludzie, którzy z godnością i zapałem potrafili dźwigać ojczyznę na swoich barkach, podnosić ją z niebytu – mówi Anna Wideł, kierownik Działu Edukacji sądeckiego Muzeum.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 10 listopada. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie z powiatów nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, nowotarskiego i tatrzańskiego.

Konkurs jest pokłosiem konkursu „Żołnierze Wyklęci – bohaterowie antykomunistycznego podziemia”, którego pomysłodawcą był kilka lat temu ówczesny poseł Andrzej Romanek.

– Konkurs ten zawsze organizowaliśmy w marcu, miesiącu pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W tej chwili nadarza się okazja, by wziąć pod uwagę osoby z życia społecznego Sądecczyzny. Konkurs rozszerzamy także na Podhale, więc tamtejsi bohaterowie są mile widziani. Mam nadzieję, że ten konkurs również będzie się rozwijał tak dynamicznie, jak poprzedni – mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Nagrody, zarówno książkowe, jak i rzeczowe, ufunduje Muzeum okręgowe w Nowym Sączu, IPN w Krakowie oraz Andrzej Romanek. Wręczenie nagród odbędzie się 4 grudnia tego roku w sądeckim ratuszu.

Ze szczegółowym regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu TUTAJ.

Fot. Ilustracyjne – pixabay, Agnieszka Małecka. 

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama