Andrzej Romanek, Muzeum i IPN chcą szukać przedwojennych elit. Konkurs dla młodzieży

Naukowiec, lekarz, żołnierz a może artysta? Rusza konkurs historyczny "Elity ziemi sądeckiej II Rzeczypospolitej i ich losy". Konkurs skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, której zadaniem jest przedstawienie wybitnej, zasłużonej dla naszego regionu postaci.

Renault2

- Nie musi to być osoba znana powszechnie. Chcemy, by młodzież dotarła do rodzinnych archiwów, skrzyń na strychu. Z pewnością kryją one wiele ciekawych historii. Okazją do organizacji tego konkursu jest przyszłoroczna 100-letnia rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówiąc elity mamy ma myśli księży, nauczycieli, naukowców, prawników, lekarzach, oficerów Wojska Polskiego, kombatantów, przemysłowców, artystów, czyli tych, którzy starali się wzbogacić życie miasta - wyjaśnia dr Marcin Chorąski z krakowskiego oddziału IPN.

- Liczymy, że poprzez ten konkurs wyłonimy prawdziwe elity, te które kształtowały społeczność Sądecczyzny, Podhala. Byli ludzie, którzy z godnością i zapałem potrafili dźwigać ojczyznę na swoich barkach, podnosić ją z niebytu - mówi Anna Wideł, kierownik Działu Edukacji sądeckiego Muzeum.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 10 listopada. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie z powiatów nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego, nowotarskiego i tatrzańskiego.

Konkurs jest pokłosiem konkursu „Żołnierze Wyklęci - bohaterowie antykomunistycznego podziemia”, którego pomysłodawcą był kilka lat temu ówczesny poseł Andrzej Romanek.

- Konkurs ten zawsze organizowaliśmy w marcu, miesiącu pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W tej chwili nadarza się okazja, by wziąć pod uwagę osoby z życia społecznego Sądecczyzny. Konkurs rozszerzamy także na Podhale, więc tamtejsi bohaterowie są mile widziani. Mam nadzieję, że ten konkurs również będzie się rozwijał tak dynamicznie, jak poprzedni - mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Nagrody, zarówno książkowe, jak i rzeczowe, ufunduje Muzeum okręgowe w Nowym Sączu, IPN w Krakowie oraz Andrzej Romanek. Wręczenie nagród odbędzie się 4 grudnia tego roku w sądeckim ratuszu.

Ze szczegółowym regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu TUTAJ.

Fot. Ilustracyjne - pixabay, Agnieszka Małecka. 

 

 

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.