Nowy Sącz uczcił pamięć Powstańców Warszawskich

Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, za każdy kamień Twój, Stolico damy krew! …” – słowa jednej z najpopularniejszych powstańczych piosenek zainaugurowały sądeckie obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17. –  czyli w „godzinie W”,zabrzmiał dźwięk syren, oznaczający symboliczne rozpoczęcie powstania.

Zebraliśmy się tutaj, bo pamiętamy – mówi Wojciech Piech, zastępca prezydenta miasta. – Bo oddajemy cześć, bo pokazujemy naszą gotowość by czerpać wzorce od tych, którzy oddali życie w obronie wolności i podstawowych wartości naszej cywilizacji w tamtych dniach, do których teraz wracamy myślą.

Jak podkreślił Wojciech Piech, powstańcy wynieśli umiłowanie ojczyzny z domów rodzinnych i musieli skonfrontować swoją młodość i idealizm z brutalną przemocą.

– Chwała bohaterom, chwała zwyciężonym ale nieujarzmionym. Ich ofiara nie była daremna – mówi Wojciech Piech.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Tomasz Baliczek reprezentujący nowosądecki klub Gazety Polskiej.

– W czasie drugiej wojny światowej zginęło nie tylko kilka milionów ludzi, umarły również zasady cywilizacji chrześcijańskiej: wiara w ludzką godność i podmiotowość, konieczność opieki nad słabszymi, sprawiedliwość, honor i przekonanie, że niezależnie od okoliczności, człowiek nie może odrzucić wartości. O to walczyli żołnierze Armii Krajowej.

Podczas uroczystych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wygłoszono również Apel Pamięci, a ks. Robert Młynarczyk, kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy oraz ludności cywilnej.

Biało – czerwone kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Państwa Podziemnego złożył poseł Jan Duda, władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczenia Wszechpolskiego i Młodzieży Wszechpolskiej, klubu Gazety Polskiej, ONR-u, Endecji, Narodowych Sił Zbrojnych oraz sądeccy kibice.

Przy pomniku została wystawiona warta honorowa, którą pełnili funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego “Strzelec”.

fot. Tatiana Biela

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.