Nowy Sącz uczcił pamięć Powstańców Warszawskich

"Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, za każdy kamień Twój, Stolico damy krew! ..." – słowa jednej z najpopularniejszych powstańczych piosenek zainaugurowały sądeckie obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17. –  czyli w „godzinie W”,zabrzmiał dźwięk syren, oznaczający symboliczne rozpoczęcie powstania.

WSB2020

- Zebraliśmy się tutaj, bo pamiętamy – mówi Wojciech Piech, zastępca prezydenta miasta. – Bo oddajemy cześć, bo pokazujemy naszą gotowość by czerpać wzorce od tych, którzy oddali życie w obronie wolności i podstawowych wartości naszej cywilizacji w tamtych dniach, do których teraz wracamy myślą.

Jak podkreślił Wojciech Piech, powstańcy wynieśli umiłowanie ojczyzny z domów rodzinnych i musieli skonfrontować swoją młodość i idealizm z brutalną przemocą.

- Chwała bohaterom, chwała zwyciężonym ale nieujarzmionym. Ich ofiara nie była daremna - mówi Wojciech Piech.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Tomasz Baliczek reprezentujący nowosądecki klub Gazety Polskiej.

– W czasie drugiej wojny światowej zginęło nie tylko kilka milionów ludzi, umarły również zasady cywilizacji chrześcijańskiej: wiara w ludzką godność i podmiotowość, konieczność opieki nad słabszymi, sprawiedliwość, honor i przekonanie, że niezależnie od okoliczności, człowiek nie może odrzucić wartości. O to walczyli żołnierze Armii Krajowej.

Podczas uroczystych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wygłoszono również Apel Pamięci, a ks. Robert Młynarczyk, kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odmówił modlitwę w intencji poległych żołnierzy oraz ludności cywilnej.

Biało – czerwone kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Państwa Podziemnego złożył poseł Jan Duda, władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczenia Wszechpolskiego i Młodzieży Wszechpolskiej, klubu Gazety Polskiej, ONR-u, Endecji, Narodowych Sił Zbrojnych oraz sądeccy kibice.

Przy pomniku została wystawiona warta honorowa, którą pełnili funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec".

fot. Tatiana Biela

 

 

 

 

FORD TRANS

1 comment

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.