Nowy Sącz: święto integracji w Stowarzyszeniu Nadzieja

Nowy Sącz: święto integracji w Stowarzyszeniu Nadzieja

W Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Nadzieja” w Nowym Sączu odbyło się Święto Integracji przygotowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej.

Młodzież przygotowała prezentację, w której przedstawiła w zabawny sposób swoje osiągnięcia i wydarzenia dnia codziennego. Motywem głównym była radość i zadowolenie z przebywania w grupie oraz poczucie wspólnoty.

– Wieloletnia integracja wielu środowisk, grup, instytucji i działań przyniosła pozytywny efekt w postaci postępów, osiąganych nowych umiejętności i przystosowania się do funkcjonowania mimo licznych ograniczeń fizycznych i intelektualnych – mówi Jadwiga Jasińska, prezes Stowarzyszenia Nadzieja.

– Dobrym efektem integracji działań Stowarzyszenia wraz z  Małopolskim Oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędem Miasta Nowego Sącza oraz ludzi dobrej woli jest zakup nowego samochodu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych – dodaje.

Samochód będzie służył Warsztatom Terapii Zajęciowej w Nowym Sączu.

Dzieci oraz młodzież niepełnosprawna korzysta ze świetlicy terapeutycznej, a dorośli z Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Uczą się  pracować w grupach, wykonywać codzienne czynności, realizować swoje pasje. Poznają codzienne życie. Nie wyręczamy ich, lecz w miarę możliwości zachęcamy do samodzielnego działania– opowiada Iwona Kalisz.

We własnych domach nie zawsze mają taką możliwość, warunki są różne. U nas osoby niepełnosprawne otwierają się na innych i nabywają nowych doświadczeń. Jesteśmy także wsparciem dla rodziców. Staramy się aby dzieci otwierały się na innych ludzi. Mama w tym czasie może podjąć pracę, zrobić coś dla siebie czy po prostu odetchnąć – dodaje terapeutka.

W  święcie integracji połączonym z uroczystym przekazaniem samochodu  dla WTZ uczestniczyło wielu gości, wśród nich dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON Marta Mordarska i dyrektor Wydziału Integracji i Rynku Pracy Urzędu Miasta Nowego Sącza Leszek Langer. Uroczystego poświęcenia samochodu dokonał ksiądz Ryszard Kurek. Młodzież wraz z rodzicami przygotowała smakowite, wiosenne przyjęcie. Obdarowała też gości swoimi ozdobami wielkanocnymi.

Fot. Stowarzyszenie Nadzieja.

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama