Nowy Sącz. Strażacy organizują akcję pobierania krwi. Będą szukać ,,bliźniaka genetycznego” dla nastolatka z Barcic

Nowy Sącz. Strażacy organizują akcję pobierania krwi. Będą szukać ,,bliźniaka genetycznego” dla nastolatka z Barcic

pobieranie krwi, Tomasz Janczak

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu oraz strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi ,,ognista kropla” organizują krwiodawstwo. Przy okazji chcieliby znaleźć ,,bliźniaka genetycznego” dla Tomasza Janczaka z Barcic, który walczy z ostrą białaczką szpikową.

W całym kraju są prowadzone akcje zbierania krwi dla poszkodowanych w Ukrainie, ale także dla  rodaków potrzebujących jej każdego dnia. Strażacy oraz strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi ,,ognista kropla” postanowili kolejny raz zorganizować akcję u siebie. Podczas pobierania krwi będzie można wpisać się do bazy danych potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Akcja odbędzie się 29 marca (wtorek) w godz. od 9.30 do 12.30 przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu przy ul. Witosa 69.

,,Szukamy „bliźniaka genetycznego” dla Tomasza Janczaka z Barcic, harcerza który cierpi na ostrą białaczkę oraz Kingi Kajfasz, mieszkanki wsi Witanowice (powiat Wadowicki). Zapraszamy wszystkich i prosimy o powiadomienie tych, którzy jeszcze mogą przyjść i pomoc innym potrzebującym. Każdy może oddać krew niezależnie od tego, jaka grupę krwi posiada. Czekamy na wszystkich chętnych, którzy mogą podzielić się tym bezcennym lekiem, jakim jest krew” – informuje st. bryg Paweł Motyka, zastępca komendanta PSP w Nowym Sączu.

Harcerz potrzebuje bliźniaka genetycznego

18-letni Tomasz Janczak z Barcic jest uczniem trzeciej klasy liceum wojskowego w Tymbarku. Nastolatek jest także harcerzem oraz strażakiem i od ośmiu lat niesie pomoc potrzebującym. Po ukończeniu szkoły chciał wstąpić do wojska.

W lutym stanął przed okrutną diagnozą. Dowiedział się, że ma ostrą białaczkę szpikową z bardzo dużą leukocytozą. Ta wiadomość  zmieniła wszystko. Rozpoczęła się walka o jego życie. Chemioterapia zaczęła się już następnego dnia. Równocześnie utworzono zbiórkę pieniędzy na leczenie nastolatka. W kilka dni udało się zebrać ponad sto tysięcy złotych.

Rzeczywistość Tomka to ściany pokoju szpitalnego i chemioterapia. Ratunkiem dla niego jest przeszczep szpiku kostnego. Jednak nadal nie udało się znaleźć jego ,,bliźniaka genetycznego”. W powiecie nowosądeckim i limanowskim tworzone są przez m.in. Ochotnicze Straże Pożarne i harcerzy punkty poboru krwi, gdzie można przy okazji wpisać się do bazy danych potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku.  Teraz będzie można oddać krew również przy komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Fot. Zrzutka.pl/
Tomasz Janczak/
arch. dts24.pl
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.