Nowy Sącz: Europa Donna od 20 lat walczy z rakiem piersi

Ulicą Jagiellońską przeszedł przemarsz sądeckich organizacji pozarządowych. Prezydent Ryszard Nowak wręczył także nagrodę dla najprężniej działającej organizacji, którą przekazał sądeckiemu Stowarzyszeniu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna.  Stowarzyszenie obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. 

wsb3

Stowarzyszenie Europa Donna jest członkiem Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Mediolanie. W Polsce takich stowarzyszeń jest tylko pięć. Europa Donna organizuje między innymi badania mammograficzne (dzięki Stowarzyszeniu z badań skorzystało prawie 12 tysięcy sądeczanek, o badaniach przeczytasz TUTAJ),”marsze różowej wstążki” i wydawanie materiałów o tematyce profilaktycznej raka piersi.

Dwadzieścia lat to jest szmat czasu. Robiłyśmy to i będziemy robić dalej – mówiła prezes Stowarzyszenia Bożena Kiemystowicz odbierając nagrodę.

–  Nagroda od prezydenta, który nas wspiera nie tylko duchowo, ale i finansowo, to takie wyzwanie, żeby robić to nadal, pracować dla kobiet. Będziemy nadal maszerować – dodała Bożena Kiemystowicz.

Sądeckie działaczki zgodnie podkreślają, że rak piersi to nie koniec świata. Trzeba tylko umieć go pokonać. Jeśli zaś chodzi o profilaktykę, ważna jest aktywność fizyczna.

– Ogranicza ona zachorowalność na taka piersi nawet o 20 proc. To bardzo dużo a tak niewiele trzeba. Wystarczy maszerować 15 minut. Można chodzić, biegać, jeździć na rowerze, tańczyć. Aktywnością fizyczną obniżamy zachorowalność na raka. Powinniśmy także jeść mniej słodyczy. Cukier to pożywka dla raka. Chcemy żeby sądeczanki były zdrowe, żeby zapisywały się na badania, uczulamy na profilaktykę, uczymy jak się zachować, jeśli zdarzy się coś niepokojącego – mówi Beata Frochlich ze Stowarzyszenia Europa Donna.

Na coroczne „marsze różowej wstążki” przychodzi coraz więcej młodych osób.

– Jesteśmy dumne z tego, że duża grupa szczególnie młodych osób, dziewczyn ze szkół ponadgimnazjalnych, przychodzi na marsz. W poprzednim marszu brały udział dziewczęta ze szkoły wojskowej w mundurach żołnierskich, co bardzo pięknie wyglądało. Marsze są spontaniczne, każda zainteresowana kobieta może wziąć w nim udział – mówi Lidia Iwanczewska, wiceprezes Stowarzyszenia Sądeckie Forum Kobiet w Nowy Sączu.

Marsz jest przeznaczony nie tylko dla osób chorych na raka piersi. Każdy świadomy choroby nowotworowej powinien w takim marszu uczestniczyć. Jest to forma solidaryzowania się w walce z tą chorobą – mówi  Krystyna Kronenberger z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek im. Heleny Włodarczyk.

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak deklaruje dalszą współpracę ze Stowarzyszeniem Europa Donna.

Mam nadzieję, że ta inicjatywa, która powstała w 1997 roku będzie przez następne i następne dwudziestolecia kontynuowana przez was i waszych następców. Mówię „następców”, a nie „następczynie”, bo bez nas, mężczyzn, byłoby wam jeszcze ciężej walczyć z przeciwnościami życia. Życzę wszystkiego dobrego; dużo uśmiechu, energii, której pewnie wam nie zabraknie – podkreśla prezydent.

Fot. UM NS, Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Nowy Sącz, Agnieszka Małecka. 

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]