Sądecka „Orla Perć” będzie oznakowana

Sądecka „Orla Perć” będzie oznakowana

Przy wykutym w skale Orle, znajdującym się na skarpie przy ul. Tarnowskiej na osiedlu Przetakówka zostaną zamontowane tablice informacyjne, o które apelował radny Grzegorz Fecko. 

– To ogólnodostępne miejsce ma wartość krajobrazową, historyczną i patriotyczną – mówi Fecko. Mowa o terenie w okolicy wykutego w skale orła na tzw. „Skalniku”, na Górze Zabełeckiej.

Sądeczanie – panowie Jeleń oraz Wilczyński wykuli w skale na terenie tzw. „Skalnika” znak orła w koronie. Orzeł przetrwał okres okupacji i lata powojenne.

– Zagrażał mu jednak czas i erozja, jaką natura bezlitośnie czyniła w kruchym piaskowcu, nietrwałej skale. Kilka lat temu wystąpiłem do pana prezydenta Ryszarda Nowaka o zabezpieczenie wizerunku i tak się stało, skała została oczyszczona i zaimpregnowana, a orzeł odzyskał swój blask – mówi Grzegorz Fecko.

Teraz miejsce zostanie opatrzone tablicami informacyjnymi tak, aby każdy mieszkaniec mógł zapoznać się z jego historią.

– Elementy takie jak znaki kierunkowe dojścia, tablica informacyjno – historyczna oraz tablica turystyczno – krajoznawcza będą realizowane w miarę posiadanych środków finansowych oraz po sporządzeniu dokumentacji i uzgodnieniu lokalizacji obiektów – obiecuje prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Potrzebne są jednak szczegółowe dane.

– Zbieraniem informacji i ewentualnych fotografii zajmie się rodzina państwa Machajów z Przetakówki.  O dostarczenie informacji historycznych i geograficznych poproszę sądeckich historyków i przewodników – zapowiada radny Grzegorz Fecko.

O sądeckiej „Orlej Perci” pisaliśmy: Nowy Sącz ma na Przetakówce Orlą Perć 

Fot. Grzegorz Fecko. 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.