Nowy Sącz: Radosne kolędowanie w Bazylice św. Małgorzaty

Najpiękniejsze polskie (i nie tylko) kolędy i pastorałki zabrzmiały w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Wykonali je artyści: aktor Marcin Grzymowicz, solistka Teatrów Muzycznych Magdalena Pilarz – Bobrowska, Jakub Oczkowski – solista m.in. Teatru Wielkiego z Warszawy oraz Łukasz Lech – znany dziennikarz, realizator m.in. programu “Parafia z sercem”, emitowanego na antenie TVP Kraków. 

Na fortepianie grał Zbigniew Huptyś – muzyk, kompozytor i aranżer.

-Pomysł organizowania takich kameralnych koncertów zrodził się już 15 lat temu, w Krakowie. Wykonywaliśmy kolędy na wesoło w jednym z krakowskich teatrów. Nazywało się to “Gwiazdy pod Małym Rynkiem”. Teraz występujemy w różnych parafiach Małopolski – wyjaśnia Zbigniew Huptyś.

Muzycy prosto z koncertu w sądeckiej Bazylice, udali się na koncert do parafii w Bochni. Niedawno grali także w Krakowie.

-To nasz autorski projekt muzyczny. Śpiewają zawodowi muzycy, przez co publiczność ma okazję wysłuchać kolęd na naprawdę wysokim poziomie, a ponieważ ciągle jesteśmy w okresie kolędowym, chętnie odwiedzamy parafie naszego regionu, by wspólnie muzykować. Mamy także wersję instrumentalną – dodaje Zbigniew Huptyś, odpowiedzialny za aranżację muzyczną koncertów.

W murach Bazyliki św. Małgorzaty zabrzmiała m.in. “Cicha Noc”, “Przybieżeli do Betlejem”, “Hola, hola, pasterze z pola”, ale także inne utwory takie jak: “Kolęda dla nieobecnych” Zbigniewa Preisnera, którą często wykonywała Beata Rybotycka, czy też “Mroźna cisza”.

-To nasza ulubiona pastorałka – zauważa Łukasz Lech, główny organizator i gospodarz koncertów.

Artyści wykonali także wraz z publicznością pastorałkę o Trzech Królach. Utwór ten pochodzi aż z Włoch.

-Przetłumaczyliśmy ją na język polski i zaaranżowaliśmy tak, by można ją było wygodnie, wraz z publicznością, zaśpiewać – mówił Łukasz Lech, artysta estradowy, od 4 lat związany z corocznym Festiwalem im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju. Pomysłodawca i współrealizator wielu koncertów i festiwali emitowanych w TVP, jest bowiem reżyserem i prowadzącym cykl plenerowych koncertów pt. “Uśmiechnij się z Kiepurą”.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.