Nowy Sącz: Koalicja Nowosądecka i Kukiz’ 15 chcą poprawy bezpieczeństwa sądeczan

Nowy Sącz: Koalicja Nowosądecka i Kukiz’ 15 chcą poprawy bezpieczeństwa sądeczan

Dodatkowe posterunki policji w Nowym Sączu, zwiększenie monitoringu na sądeckich osiedlach, akcja „Trzeźwe weekendy”, czyli rutynowe kontrole trzeźwości kierowców na drogach i ocena efektywności działania Straży Miejskiej – to tylko kilka z propozycji, jakie składa Stowarzyszenie Koalicja Nowosądecka wraz z przedstawicielami Klubu Kukiz’ 15 – poseł Elżbietą Zielińską oraz Maciejem Prostko. 

Koalicja Nowosądecka i Kukiz’ 15 podpisali dzisiaj (poniedziałek, 8 stycznia) porozumienie o nazwie „Nowy Bezpieczny Sącz” w biurze poselskim Elżbiety Borowskiej w Nowym Sączu. Ich zdaniem mieszkańcy Nowego Sącza nie czują się bezpiecznie i właśnie na polu bezpieczeństwa jest w naszym mieście wiele do zrobienia.

-Wspólnie z przedstawicielami Koalicji Nowosądeckiej podjęliśmy decyzję o tym, że w Nowym Sączu trzeba podjąć współpracę kierunkową w zakresie bezpieczeństwa dla miasta. Chcemy wspólnie stworzyć projekt i wspólnie szukać rozwiązań –  mówi Maciej Prostko, radca prawny Elżbiety Zielińskiej, były kandydat do Sejmu z ramienia KWW Kukiz’ 15.

-Mamy kilka punktów, które chcemy rozwijać. Jest to m.in. przyjrzenie się funkcjonowaniu Straży Miejskiej. Wiele osób, które przychodzą do mojego biura wskazuje na to, że głównym zajęciem Straży Miejskiej jest wypisywanie mandatów za złe parkowanie. Chcemy się przyjrzeć jakości pracy strażników miejskich. Są także inne kwestie, jak sprawa monitoringu, oświetlania, spadającego poczucia bezpieczeństwa na sądeckich osiedlach. To może sprawy prozaiczne, ale to one budują szersze poczucie bezpieczeństwa – mówi poseł Elżbieta Zielińska.

Bezpieczeństwo to jeden z podstawowych składników jakości życia, która, jak podkreśla Ludomir Handzel, Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka.

-Ten nasz program wzbogacimy także o opinie mieszkańców. Bezpieczeństwo to nasza podstawowa potrzeba. Chcemy się czuć bezpiecznie na sądeckich osiedlach, na ulicy Lwowskiej, Jagiellońskiej, w tych wszystkich miejscach, gdzie życie powoli zamierało, także z tego względu, iż po prostu baliśmy się wejść we niektóre ulice, zaułki – twierdzi Handzel, którego zdaniem władze Nowego Sącza powinny mocniej współpracować z Policją.

-Czujemy potrzebę, aby posterunków Policji w Nowym Sączu było więcej. Może Rynek, ulica Lwowska, może Osiedle Wojska Polskiego? Widzimy tu dużą rolę miasta, które dysponuje zarówno lokalami, jak i finansami – uważa Handzel.

Sygnatariusze porozumienia chcą walczyć także z dopalaczami.

– Dopalacze co jakiś czas pojawiają się w naszym mieście. Pragniemy wypracować wspólne metody walki z tym zjawiskiem, aby można było skutecznie eliminować punkty, w których można zakupić dopalacze – zauważa Maciej Prostko.

-Chcemy „Nowego Bezpiecznego Sącza” – podsumowuje Ludomir Handzel.

***

Z wszystkimi propozycjami Koalicji Nowosądeckiej oraz Kukiz’ 15, które mają być wdrożone w życie do 30 marca tego roku, można zapoznać się poniżej: 

1. System monitorowania miasta – znaczące zwiększenie zasięgu monitoringu miejskiego, zwłaszcza w okolicach szkół ponadgimnazjalnych.

2. Identyfikacja osób, których aktywność powoduje spadek poczucia bezpieczeństwa mieszkańców (ze szczególnym uwzględnieniem okolic ulicy Lwowskiej, Os. Wojska Polskiego).

3. Możliwość większego wsparcia, ze strony władz Nowego Sącza Policji i budowy siatki posterunków w mieście.

4. Zwiększenia bezpieczeństwa na drogach Nowego Sącza, w tym rozważania wprowadzenia akcji „Trzeźwe weekendy” mającej na celu regularne, rutynowe kontrole trzeźwości kierowców na drogach wlotowych do Nowego Sącza w piątki i soboty wieczorem/nocy, w soboty i niedziele rano.

5. Oceny działania i efektów funkcjonowania Straży Miejskiej – sukcesy w zakresie poprawy bezpieczeństwa na osiedlach, w zakresie walki ze smogiem, wsparcie mieszkańców oraz ocena polityki finansowej ze szczególnym uwzględnieniem wydatków.

6. Zacieśnienia współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi w zakresie bezpieczeństwa na osiedlach.

Fot. Ilustracyjne – Policja Nowy Sącz, MK. 

Share on twitter
Share on facebook