Nowy Sącz. Przed nami ,,Rok Bolesława Barbackiego”

Nowy Sącz. Przed nami ,,Rok Bolesława Barbackiego”

Lada moment przywitamy 2021 rok. Dla Nowego Sącza będzie on ,,Rokiem Bolesława Barbackiego”. Taką decyzję jednomyślnie podjęli rajcy podczas ostatniej sesji rady miasta. Z wnioskiem o uhonorowanie pamięci artysty i działacza społecznego wystąpił prezydent Ludomir Handzel.

Jak mówiła wiceprezydent Magdalena Majka, która przedstawiała projekt uchwały, w zamierzeniu będzie to wyrazem upamiętnienia niezwykle ważnej w dziejach Nowego Sącza postaci i ,,stanie się inspiracją dla serii działań zmierzających do utrwalenia w świadomości zwłaszcza młodego pokolenia sądeczan pamięci o wielkim twórcy, patriocie i społeczniku”.

Komisja Kultury, Sztuki i Współpracy z Miastami Partnerskimi Rady Miasta wydała jednogłośnie pozytywną opinię w sprawie projektu uchwały. – Myślę, że Bolesław Barbacki jest w pierwszej piątce, czy szóstce najwybitniejszych sądeczan – mówił przewodniczący komisji Leszek Zegzda.

Radni z klubów Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Nowosądeckiej wyrazili swoje obawy, że w sytuacji całkowitego obcięcia środków na promocję miasta w przyszłorocznym budżecie, organizacja jakichkolwiek wydarzeń w ramach Roku Bolesława Barbackiego może być utrudniona. Wiceprezydent Magdalena Majka wymieniała, że w planach są przede wszystkim propozycje różnego rodzaju działań dla szkół, jak konkursy, czy działania artystyczne, ale także organizacja imprez przy pomocy Miejskiego Ośrodka Kultury, Nowosądeckiej Małej Galerii i Biblioteki Publicznej.

– Będziemy chcieli powołać radę, która zajmie się przygotowaniem obchodów. Będzie ona przedstawiała szerokie spektrum osób, które już teraz zajmują się promowaniem, czy po prostu dbałością o schedę po Bolesławie Barbackim – informowała wiceprezydent. – Muszę potwierdzić, że fakt, iż w budżecie miasta na ten moment brak jest jakichkolwiek środków na promocję, rzeczywiście w znacznym stopniu utrudni nam te działania. To jest niespotykana sytuacja, by miasto tych rozmiarów miało zerowy budżet na promocję – dodała.

O tym, jak na temat środków na promocje miasta wypowiadała się dziś przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk przeczytasz TUTAJ.

Poniżej pełna treść uzasadnienia projektu uchwały.

W roku 2021 będziemy obchodzić 130. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Bolesława Barbackiego, Nowosądeczanina, wybitnego artysty malarza i działacza społecznego.

Bolesław Barbacki urodził się 10 października 1891 r. w Nowym Sączu. Tutaj ukończył szkołę powszechną, a następnie II Gimnazjum im. Króla Bolesława
Chrobrego. Podczas nauki w Gimnazjum współtworzył konspiracyjne Koło Filaretów realizujące program samokształcenia i edukacji patriotycznej, a wydawaną przez
Koło tajną gazetkę „Emissaryusz” ilustrował. Po ukończeniu gimnazjum w Nowym Sączu studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Bolesław Barbacki namalował ok. 750 prac sztalugowych, wziął udział w ok. 44 wystawach, był członkiem honorowym warszawskiej „Zachęty”, laureatem licznych medali i nagród za prace plastyczne: m.in. srebrnego medalu ASP w Krakowie oraz medali brązowego i srebrnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Zasłynął jako wybitny portrecista nie tylko w Nowym Sączu, gdzie posiadanie portretu jego pędzla należało wręcz do „dobrego tonu”, ale zdobył popularność również w środowisku krakowskich i lwowskich uczelni. Tworzył także dzieła sztuki sakralnej, m. in. „Święty Józef” w ołtarzu bocznym Bazyliki pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Bolesław Barbacki był związany z Nowym Sączem nie tylko jako działający tutaj, szanowany artysta, ale również jako niezwykle aktywny uczestnik życia społecznego i kulturalnego miasta. Był współorganizatorem Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu, gdzie następnie przez wiele lat działał jako reżyser, scenograf i aktor. Odkrył talenty sceniczne Zofii Rysiówny i Danuty Szaflarskiej. Założył Szkołę Przemysłową Żeńską Towarzystwa Szkoły Ludowej, której był również wieloletnim dyrektorem i nauczycielem. Szkoła umożliwiała zdobycie umiejętności zawodowych oraz wykształcenia ogólnego niemajętnym dziewczętom, nie zaniedbując przy tym krzewienia ich postaw patriotycznych. Tradycje założonej przez niego szkoły kontynuuje do dzisiaj Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu.

W latach 1932-1939 Bolesław Barbacki był prezesem nowosądeckiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, gdzie znacznie wzbogacił bibliotekę oraz rozbudował sekcje sportowe m. in. o sekcję hokeja na lodzie, a także zorganizował „ślizgawkę na lodzie” dla mieszkańców miasta . Zaprojektował i doprowadził do
budowy stadionu sportowego przy obecnych Alejach Wolności, który po II wojnie światowej stał się obiektem KKS Sandecja. Bolesław Barbacki był także członkiem Komitetu Odbudowy Zamku Sądeckiego, którego staraniem tuż przed wojną udostępniono do zwiedzania część odremontowanych komnat zamkowych, gdzie ulokowano ówczesne Muzeum Ziemi Sądeckiej.

Po wkroczeniu do Nowego Sącza wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku, Bolesław Barbacki nie zdecydował się na opuszczenie ukochanego miasta, do czego namawiali go zatroskani o jego bezpieczeństwo przyjaciele. Zaangażował się w działalność ruchu oporu, był dwukrotnie aresztowany przez gestapo, brutalnie pobity podczas przesłuchań. 21 sierpnia 1941 r. został rozstrzelany wraz z grupą 43 mieszkańców Nowego Sącza przez Niemców w Biegonicach. Ogłoszenie roku 2021 „Rokiem Bolesława Barbackiego” będzie wyrazem upamiętnienia tej niezwykle ważnej w dziejach Nowego Sącza postaci i stanie się inspiracją dla serii działań zmierzających do utrwalenia w świadomości młodego pokolenia Nowosądeczan pamięci o tym wielkim twórcy, patriocie i społeczniku.

fot. Wikipedia – http://www.archer.pl/~wiesio/BARBACKI/barbacki.htm / arch. dts24.pl

Reklama